OK

Van Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Van
Genel Bilgiler 
Doğu Anadolu'nun incisi olan Van şehri , sahip olduğu doğal ve tarihî güzellikler nedeni ile her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilir. Van'ın sahip olduğu güzelliklerin daha fazla tanıtılması ve bu sayede birçok insana ulaşması, Van'a gelen turist sayısını artırmıştır. İnsanlar bu güzel şehri, hem sahip olduğu doğal ve tarihî güzellikleri görmek hem de benzersiz mutfağına ait yemekleri tatmak için ziyaret etmektedirler 

Van’a Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Karasal iklimin hüküm sürdüğü Van’da kış ayları oldukça serttir. Van seyahatinizi sıcaklığın yükseldiği ilkbahar ve yaz ayları için planlayabilirsiniz. Türkiye’nin en fazla güneş alan şehirlerinden biri olan Van, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. 

Van’a Nasıl Gidilir?
Urartular, Persler, Hititler, Selçuklular gibi onlarca medeniyete kucak açan Van’a; Hava Yolları'nın İstanbul, İzmir, Adana ve Antalya'dan direkt uçuşları bulunmaktadır. 
Şehir merkezine 15 kilometre mesafede yer alan Van Ferit Melen Havalimanı, 1943 yılından beri hizmet vermektedir. Havalimanından şehir merkezine ulaşım; minibüs, belediye ve özel halk otobüsleriyle sağlanmaktadır. 

Van’da Ne Yenir Ne İçilir?
Van mutfağı zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Özellikle kahvaltısı, kebapları, çorbaları ve ciğeri ile ünlü olan Van; otlu peyniri, inci kefali ve birbirinden güzel et yemekleri ile akıllara kazınan lezzet bırakır.
Önde gelen lezzetleri ; Van Kahvaltısı, Pide ve Lahmacun, Saç Kavurma ; Kebaplar ve Yöresel Yemeklerdir.

Van’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Van kalesi : Şehrin sembolü olarak kabul edilen Van Kalesi, M.Ö. 9.yüzyılda Urartu Kralı 1. Sarduri tarafından yaptırılmıştır. Şehir merkezinden 5 kilometre uzakta yer alan kale içinde Analı Kız Açık Hava Tapınağı, Sardur Burcu, Menua ve II. Sarduri kaya mezarları bulunur. Kalenin yanında yer alan Van Evi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hoşap Kalesi: Van’ın Gürpınar ilçesinde yer alan Hoşap Kalesi şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıktadır. Mahmudi Süleyman tarafından 1643 yılında yaptırılan kalenin içinde zindan, köy evleri, sarnıç ve mescit bulunur.

Van Gölü: Türkiye’nin en büyük gölü olan Van gölü, dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Sodalı ve tuzlu bir yapıya sahip olan gölde sadece inci kefali türü balıklar yaşamaktadır. Göl üzerinde Akdamar, Kuşadası, Adır ve Çarpanak olmak üzere dört ada bulunur. 600 bin yıllık geçmişe sahip olan gölün, Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşan lavlar tarafından oluşturulduğu tahmin edilmektedir.

Akdamar Adası: Tarihi ve dini misyonu ile dikkat çeken Akdamar Adası önemli bir ziyaret noktasıdır. Ada üzerinde yer alan Akdamar Kilisesi Hristiyan âlemi açısından büyük önem taşır. Aynı zamanda eşsiz bir manzaraya sahip olan Akdamar Adasına Gevaş ilçesinden feribotlarla ulaşılabilir.

Muradiye Şelalesi: Benzersiz doğal güzellikleri ile Doğu Anadolu’nun incisi olarak kabul edilen Van’a gittiğinizde mutlaka Muradiye Şelalesi’ni ziyaret etmelisiniz. Yaklaşık 50 metre yüksekliğe sahip olan şelalenin isminin IV. Murat’tan geldiği düşünülmektedir. Yemyeşil doğa, kuş cıvıltıları ve su sesleri ile bütünleşen Muradiye Şelalesi büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Van’da Ne Yapılır?
Van’ın Edremit ilçesinden başlayarak Gevaş ilçesine kadar devam eden ve güvenlik sıkıntısı olmayan bu alanlarda doğanın ve Van Gölü’nün tadını çıkarabilirsiniz.
Abalı Kayak Merkezi’ni mutlaka görün deriz ;kayak yaparken göl manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz bu eşsiz yer pist eğimi, kar kalınlığı, kar kalitesi, pist uzunluğu ve 1200 ve 5000 metrelik telesiyej hattı ile beyazın eşliğinde turkuaz bir manzarayı kayak severlere sunuyor. Artos dağından başlayan kayak parkurunda ilerlerken, Van gölünün nefes kesici manzarası ile karşılaşıyorsunuz.
Ayrıca Van  Kedi Evi’ni görebilirsiniz. Van Kedi Evi; 1992 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından, dünyada nesli azalmakta olan Van kedilerini korumak ve çoğalmalarını sağlamak için kurulmuştur. Dilerseniz siz de Van geziniz sırasında buraya uğrayarak bu tatlı kedileri sevebilirsiniz. 

Van’ın Gece Hayatı Nasıldır?
Türkiye’nin önemli üniversitelerinden biri olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi sayesinde Van gece hayatı oldukça hareketlidir. Van eğlence hayatının büyük kısmını türkü barlar oluşturur. Daha soft müziklerin dinlenilebileceği Niçe Bar ise jazz ve bluesdan hoşlananlara hitap eder. Duvarlarını dünyaca ünlü yazarların fotoğrafları ile süsleyen Niçe Bar’da 90’lar gecesine katılabilirsiniz. Gece kulübü için en sık tercih edilen mekanlar ise One Club ve Urartu Disko’dur.

Van’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Van’ın iki büyük caddesi olan Cumhuriyet Caddesi ve Maraş Caddesi’nde de birçok mağaza bulunmaktadır. Cumhuriyet Caddesinde Van’a özgü bir kuyumculuk sanatı olan savat işlemeli gümüşün beğeniye sunulduğu mağazalar bulunur. Yine bu cadde üzerinde Van’a özgü kilim ve halılara da rastlamak mümkündür. Rusların ve İranlıların bavul ticareti ile getirdiği ürünlerin sergilendiği Rus Pazarı ise oldukça dikkat çekicidir.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
23,47 C