OK

Trabzon Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Trabzon
Genel Bilgiler 
Trabzon, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan bölgenin ikinci büyük şehridir. Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almakta olup yüzüölçümü  açısından az bir alan kaplar. Batısında Giresun'a bağlı Eynesil ilçesi, güneyinde  Gümüşhane'ye bağlı Torul ilçesi ve Bayburt, doğusunda da Rize'ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri bulunmaktadır. Karadenize kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. . Tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek turizm şehridir .Deniz ve doğa turizmi açısından son yıllarda ünü artan kentte, özellikle yayla turizminde de büyük gelişme gözlemlenmektedir. Trabzon’un Vakfıkebir, Maçka, Araklı, Of, Akçaabat, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Arsin, Yomra olmak üzere 9 tane ilçesi vardır. Kentin yaylaları, Uzungöl, Çaykara gibi doğal güzelliklerin yer aldığı beldeleri Trabzon’u gezeceklere keyifli anlar yaşatır.

Trabzon’a Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Trabzon’da yıl genelinde yağışlı bir hava hüküm sürer. Kışlar çok soğuk geçmese de genelde yağışlıdır. Kış sıcaklık ortalaması 5-10 derece civarındadır. Yazın ise 27 derece sıcaklık ortalaması görülür. Yazın bile yağmur yağması kent için sıradan bir durumdur. Şehirde oldukça nemli bir hava vardır. Kenti gezmek için en uygun zamanların yaz ve sonbahar ayları olacaktır. İlkbaharda genelde daha şiddetli yağmurlar görünür. 

Trabzon ‘a Nasıl Gidilir?
Trabzon Havalimanı, denizin hemen yanında bir havalimanıdır. Ancak havalimanından kent merkezine ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezine 6 km uzaklıktaki havalimanından dolmuş ve taksi ile ulaşım vardır. Türkiye’nin pek çok şehrinden de Trabzon Havalimanına direkt yolcu seferleri yapılmaktadır.
Trabzon ayrıca karayolu hattı üzerinde bulunduğu için birçok şehirden otobüs ile ulaşım vardır. Tren istasyonu da şehir merkezinden geçmektedir.

Trabzon’da Ne Yenir Ne İçilir?
Trabzon’da şehre özgü yemeklerin başında hamsi geliyor. Kent merkezinde küçük büyük pek çok balık lokantası hatta sadece hamsi yapan yerler görebilirsiniz. Bir diğer yöresel lezzet ise pidedir. Hamurdan yapılan bir tatlı olan laz böreği, bol tereyağlı kuymak, bir tür omlet olan kaygana, popüler diğer lezzetlerdir. Ayrıca Trabzon’un ilçesi Akçaabat ile anılan Akçaabat köftesi, Maçka sütlacı ve büyük yuvarlak uzun süre bayatlamayan Trabzon ekmeği yöreye özgü diğer lezzetlerdir. Trabzon’un tereyağı da meşhurdur

Trabzon’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
• Sümela Manastırı : Maçka’da çok yüksek bir tepeye inşa edilen Sümela Manastırı kentin simge eserlerinden birisi. Binlerce yıl önce böyle bir tepeye dönemin zor koşullarında inşa edilmiş olması manastırın değerini arttırıyor. 365-395 yılları arasında inşa edilmiş Manastır Maçka ilçesinde yer alıyor. Burası müze olarak ziyaret edilebilir.
• Ayasofya Müzesi :Trabzon’un simge yapılarından birisi de şehir merkezindeki Aya Sofya Müzesi.1250-12560 yılları arasında kilise olarak inşa edilen Ayasofya, yüksek yuvarlak kubbeleriyle dikkat çekiyor. Burası müze olarak ziyaret edilebilir.
• Boztepe :Şehrin kuşbakışı manzarasını seyrederken lezzetli çay içmek isterseniz, adresiniz Boztepe olmalı. Buranın manzarası şahane. Gündüzü de gecesi de ayrı güzel. İsteyenler demlikle çay satın alabiliyor.
• Uzungöl :Trabzon fotoğraflarını süsleyen doğa harikası Uzungöl etrafı dağlarla çevrili yeşillikler içerisinde harika bir yer. Burada konaklama yapabileceğiniz çok sayıda pansiyon var.
• Atatürk Evi ve Müzesi :Atatürk Evi yazlık bir köşk olarak yapılmış dönemin tüm şatafatını taşıyan bir ev. Atatürk burada kaldığı için Atatürk Evi adı verilmiş, Atatürk burada mal varlığını Türk halkına bağışladığını belirten vaziyetnamesini kaleme almış. Güzel bir bahçesi de olan köşk müzeye çevrilmiş.
• Ortahisar Camisi :Kilise olarak yaptırılan Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilen Trabzon’un en eski eserlerinden birisi. 
• Gülbahar Hatun Türbesi :Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Sultan anısına yaptırdığı türbe. Sekiz köşeli türbe taş işçiliğiyle yapılmış. 
• Trabzon Müzesi :Trabzon’un ünlü bankerlerinden Kostaki Teophylaktos tarafından yaptırılmış bir köşk. Köşkün bütün yapı malzemeleri İtalya’dan getirtilmiş. Bugün müzeye çevrilmiş.
• Yaylalar:Trabzon’da gezebileceğiniz çok sayıda yayla var. Bazılarında elektrik su konaklama yerleri bazıları ise tamamen doğal halde kalmış elektriği suyu bile bulunmuyor. Lapazan, Haçka Obası bunlardan biri. 
• Çaykara:Trabzon’un gölleri ve şifalı sularıyla ünlü bir ilçesİ. Şehre 75 km uzaklıktaki Çaykara’nın kaplıcaları da meşhur.

Trabzon’da Ne Yapılır
Trabzon’un olmazsa olmazı Sümela Manastırı, Uzungöl, Maçka gibi yerlerini mutlaka gezmek lazım. Bu yerleri gezdikten sonra yaylalara da çıkabilirsiniz. Karadeniz’in enfes havasını tatmak için yaylaya çıkmak çok iyi bir fikirdir. Lapazan Yaylası, Çakırgöl Yaylası, Kiraz Yaylası, Mavura yaylası gibi pek çok yayla var. Ayrıca el işi altın ve gümüş telkâri takılardan da satın alabilirsiniz.

Trabzon’un Gece Hayatı Nasıldır?
Trabzon’da doğal güzelliklerle dolu yemeli içmeli etkinlikler yapmak istiyorsanız Uzungöl, Maçka ve çok sayıda yayla alternatifi var. Eğlence mekanları açısından ise çok fazla seçenek yok. Canlı müzik yapılan yerler çok fazla değil. Şehrin güzel meyhaneleri de var. Balık lokantaları da bol. 

Trabzon’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Trabzon’da gümüş ve altın telkâri işçiliğinden çok güzel takılar bulabilirsiniz. Hatta yıllardır modası geçmeyen klasik haline gelmiş kalın Trabzon bileziklerini pek çok kadın 3 kuşaktır kullanıyor bile. Altın ve gümüşçüler çarşısına mutlaka uğrayın. Yöreye has dokuma peştamal de satın alabilirsiniz. Yine kentte ahşap oyma güzel hediyelik eşyalar var. Damak tadına düşkünler içinse meşhur Trabzon tereyağından satın alabilirsiniz.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
26,79 C