Diyarbakır Şehir Rehberi

DİYARBAKIR

 

Türkiye’nin en kalabalık on birinci şehri olan Diyarbakır, uygun uçak biletleri, her geçen gün artan uçak seferleri ve promosyonlar sayesinde şimdi çok daha yakın. Siz de doğunun eşsiz medeniyetlerini tek bir yerde görmek, bu benzersiz kültür mozaiği ile tanışmak istiyorsanız; şimdiden Diyarbakır gidiş-dönüş uçak biletinizi ayırtmanızı öneririz.

 

İster sevdiklerinizle gidin ister tek başınıza, bu büyüleyici şehirde seçiminize uygun Diyarbakır otellerinden birinde konaklayabilir, dört mevsim uçak bileti kampanyaları sayesinde tatil bütçenizden de tasarruf edebilirsiniz.

 

TARİH

 

Doğunun kraliçesi Diyarbakır, tam 9.000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Asurlardan Türkmenlere, birçok medeniyet bu güzel şehre farklı isimler vermişlerdir. Amid, Kara Amid, Sük… Bunlardan sadece bazılarıdır. Müslüman Arapların yerleşimiyle “Diyaru Bekr” adını almış ve Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına kadar da bir bölge adı olarak kalmıştır.

 

Tarihi, Yontma Taş ve Mezolitik Devirler’deki mağara yerleşimlerine kadar dayanır. Asurlular, Makedonyalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Moğollar, Safeviler ve niceleri bu güzel şehri egemenlikleri altına almış ve izlerini bırakmıştır. Eşsiz bir mozaik olan Diyarbakır, Anadolu ve Mezapotamya medeniyetlerinden izler taşıması ve derinlikli tarihiyle, yerli yabancı birçok turistin gözdesidir.

 

ŞEHİR REHBERİ

 

Mutlaka Görülmeli

 

Diyarbakır’da görülmesi gereken yerlerin tamamını sıralamaya kalkarsak, bir ansiklopedi yazmamız gerekirdi!

 

Öncelikle mutlaka Dicle Nehri’ni görmenizi öneriyoruz. Bu doğa harikasının ardından, Lice ilçesinde bulunan Birkleyn Mağaraları’nı gezebilir, Cahit Sıtkı Tarancı müzesini ziyaret edebilirsiniz. Diyarbakır Surları, Latifiye Medresesi, tam 80.000 yıllık bir tarihi olan büyüleyici Hevsel Bahçeleri, 1680 yılında inşa edilen Sülüklü Han, Asur Kalesi ve Surp Giragos Ermeni Cami, Diyarbakır’da görmeniz gereken yerlerden sadece bazıları…

 

Mutlaka Yapılmalı

 

Bu kadar gezdikten sonra, şöyle güzel bir Diyarbakır ciğeri, kaburga yemeği, kebabı ve karpuzu yememek olmaz. Üzerine bir de meşhur meyankökü şerbetini öneriyoruz. Diyarbakır, enfes mutfağıyla da tatilcilerin gözdesi olarak karşımıza çıkıyor. Ama etkisine kapılıp, çok da abartmamanızı tavsiye ediyoruz!

 

Biraz da hareket diyorsanız, Dicle Nehri’nde olta balıkçılığını öneririz. Bu güzel manzara eşliğinde keyif alacağınıza eminiz. Alışveriş severlere de, Diyarbakır hasırı almadan dönmemelerini öneriyoruz.

 

Bu güzelliklere, en ucuz uçak biletlerini satın alarak ve hesaplı Diyarbakır otellerinde konaklayarak ulaşabilirsiniz. Yaz gelmeden, elinizi çabuk tutun deriz!

 

ULAŞIM

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Diyarbakır’a, ülkemizin birçok noktasından uçak seferi yapılmaktadır. Uluslararası Diyarbakır Havaalanı ile birçok noktaya ulaşım da kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

 

Uçak bileti kampanyaları ve otel promosyonlarından yararlanarak, tüm bu güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz. Üstelik fiyat karşılaştırmalı biletler sayesinde, şimdi Diyarbakır çok daha ekonomik.

 

Online karşılaştırmalı Diyarbakır gidiş-dönüş uçak biletleri, Diyarbakır Havaalanı uçak seferleri ile ilgili bilgi almak için, sizi MNG Bilet sayfamıza bekliyoruz. Doğudaki bu büyüleyici kültür mozaiğini siz de keşfedin.

Uçabileceğiniz Diğer Şehirler
Popüler Uçuşlar