Bingöl Şehir Rehberi

BİNGÖL

 

Bingöl, adını Erzurum-Muş sınırında bulunan Varto ilçesindeki Bingöl Dağları’ndan alır. Önceleri “Çapakçur” olarak anılan Bingöl, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biridir. Güzellikleri fazla bilinmese de, keşfedilmeye değerdir Bingöl. İster iş ister tatil için bu şehre geliyor olun; avantajlı Bingöl gidiş-dönüş uçak bileti fırsatlarından mutlaka yararlanın.

 

TARİH

 

Tarihi M.Ö. 2000’lere dayanan Bingöl, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Huriler, Urartular, Roma, Safevi ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşımaktadır. Tarih boyunca birçok mücadeleye tanıklık etmiştir. Siz de her sokağı tarih kokan bu şehri tanımak istiyorsanız, MNG Bilet sayfasındaki Bingöl uçak bileti fırsat ve promosyonları takipte kalmanızı öneriyoruz.

 

ŞEHİR REHBERİ

 

Mutlaka Görülmeli

 

Bingöl tarihi mekanları, kamp ve mesire konusunda oldukça zengindir. Yolunuz buralara kadar gelmişken Bingöl’ün mağaralarını mutlaka gezmelisiniz. Sivri Dağı’nın eteğindeki Kiği Çiçektepe Köyü Mağarası, 17 odası yapısını halen koruyan Zağ Mağarası ve Kalkanlı Köyü Mağaraları’nı listeye yazın deriz. Duvarlarında ilginç oymalar olan Kübik Mağarası’nı da unutmamak gerek!

 

Kalelere meraklıysanız, burası tam size göre. Sentarius, Kral Kızı ve Kiğı Kaleleri sizi bekliyor. Doğaseverlere ise şiddetle Yüzen Ada’yı öneriyoruz. Bingöl-Solhan karayolunda 4.5 km uzaklıkta bulunan bu ada, benzersiz bir doğa olayıdır. Ayrıca Çır Şelalesi’ni de görebilir, Bingöl’ün doğasına doyabilirsiniz.

 

Mutlaka Yapılmalı

 

Karlıova’nın 3.250 m. Yüksekliğindeki Bingöl Dağları’nın Kala Tepesi’ne çıkıp, güneşin doğuşunu izlemeden Bingöl’den dönmeyin. Güneşin doğuşunu hiç böyle görmediniz! Dünyada tam anlamıyla güneşin doğuşunu izleyebileceğiniz iki yerden biri Bingöl, diğeri de İsviçre’nin Alp Dağları’dır.

 

Şifa bulmak için Bingöl kaplıcalarına gidebilir, evinize dinlenmiş olarak dönebilirsiniz. Karlıova yoluna 20 km. mesafede bulunan bu kaplıcalara, yaz ve kış ulaşım mümkündür.

 

ULAŞIM

 

Bingöl, doğal ve tarihi güzellikleriyle, Doğu’nun gizemli şehirlerinden biri.  Bu güzelliklere Bingöl Havaalanı sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yerinden sık aralıklarla Bingöl uçak seferi düzenleniyor.

 

Eğer siz de tatil seçiminizi Bingöl’den yana kullanacaksanız, aradığınız tüm bilgiler MNG Bilet sayfasında. Bingöl uçak bileti fiyatları, uçak seferleri, havayolları ve uçak firmaları gibi bilgiler için MNG Bilet sayfamızı inceleyebilir, fiyat karşılaştırması yaparak hemen online uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Dünya çapında güneşin doğuşunun en güzel izlendiği iki şehrinden biri olan Bingöl’ü dünya gözüyle görün!

Uçabileceğiniz Diğer Şehirler
Popüler Uçuşlar