Amasya Şehir Rehberi

AMASYA

 

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden olan Amasya, şehzadeler şehri olarak da bilinir. İlk adı “Amaseia”, amozonlardaki yaşayan halkın kraliçelerine verdikleri isimdir. Siz de bu şehzadeler ve kraliçeler şehrini görmek istiyorsanız, tatil sezonu tam gaz açılmadan avantajlı Amasya uçak biletinizi ayırın, Amasya otelinize rezervasyonunuzu yaptırın, fırsatları şimdiden yakalayın.

 

Her anlamda zengin bir şehir olan Amasra’da doğa ve tarih dolu bir tatili yaşamaya hazır olun!

 

TARİH

 

Amasya’da yerleşim M.Ö. 5500 yıllarında başlamıştır. Yüzyıllar boyunca Hitit, Frig, Kimmer, İskit, Lidya, Pers, Hellen, Pontus, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlıların yerleşkesi olmuştur.

 

Amasya, birçok ilim adamı yetiştirmiş, birçok kalıcı eserle kültür merkezi olarak konumlanmıştır. Aynı zamanda,  Kurtuluş mücadelesinin planları da Karadeniz’in bu güzel şehrinde hazırlanmıştır.

 

ŞEHİR REHBERİ

 

Mutlaka Görülmeli

 

Şehzade Yıldırım Bayezid’den Şehzade Murat’a, birçok Osmanlı şehzadesi bu şehirde valilik yapmıştır. Tarihin en önemli dönemlerine tanıklık eden Amasya’da tarihi eserler saymakla bitmez.

 

Amasya otellerinde konakladığınız süre boyunca, Harşene Kalesi’ni gezebilir, Kral Kaya Mezarları’nı ziyaret edebilirsiniz. Avlulu ve bahçeli Amasra Evleri’ne gidebilir, Aynalı Mağara’da büyüleyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Bedesten, Fatih Camisi ve Kültür Parkı, göreceğiniz güzelliklerden sadece bazıları.

 

Mutlaka Yapılmalı

 

Amasra’da balığa doyabilir, ballı manda yoğurdunu deneyebilirsiniz. Ayrıca not düşelim; Amasra salatasını tatmadan bu şehirden ayrılmayın.

 

Kültür Parkı’nda gün batımını seyredebilir, Galla Pazarı’nda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Eğer doğa aşığıysanız, Çakraz-Bozköy’deki altın sarısı kumlar, sizi oldukça mutlu edecek demektir. Hazır gelmişken, Amasra Yarımadası’nda yat gezintisine çıkmayı da unutmayın. Manzaranın enfesliğini yıllarca aklınızdan çıkaramayacaksınız.

 

Unutmayın; bu güzel Karadeniz şehrini keşfetmek, bir Amasra gidiş-dönüş uçak biletini almaya bakar!

 

ULAŞIM

 

Son yıllarda gittikçe daha fazla sayıda turist çeken Amasra’ya, Zonguldak Havaalanı’ndan kolayca ulaşım mümkün. Türkiye’nin birçok noktasından Zonguldak Havaalanı’na sık sık uçak seferi düzenleniyor.

 

Eğer siz de tatil seçiminizi Amasya’dan yana kullanacaksanız, aradığınız tüm bilgiler MNG Bilet sayfasında. Amasya uçak bileti fiyatları, uçak seferleri, havayolları ve uçak firmaları gibi bilgiler için MNG Bilet sayfamızı inceleyebilir, fiyat karşılaştırması yaparak hemen online uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Karadeniz’in yeşili ve maviyi bir araya getiren bu sıcak şehrinde, şimdiden iyi tatiller dileriz!

Uçabileceğiniz Diğer Şehirler
Popüler Uçuşlar