OK

Samsun Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Samsun
Genel Bilgiler 
Samsun’un tarihi, antik dönemdeki İyonyalılar’a kadar dayanır ve şehrin ilk ismi Amisos'tur. Bu isim Selçuklular’ın şehri fethettiği döneme kadar kullanılmıştır. Selçuklular’ın himayesine girmesiyle birlikte şehrin adı Samsun olarak kullanılmıştır ve bu ismin Amisos ile kelime ve mana olarak herhangi bir bağı yoktur. Her yıl binlerce turist çeken ve ‘’Atatürk Şehri’’ olarak da bilinen Samsun, toplamda 17 ilçeye sahiptir. Samsun; Ordu, Çorum, Tokat, Sinop ve Amasya’ya komşudur.

Samsun’a Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Samsun gerek iklimi gerekse yıllık sıcaklık ortalaması ile her mevsim gezilmeye ve tatil planlamaya uygun bir şehirdir. Samsun’u ne zaman ziyaret etmek isteyeceğiniz, tatil planlarınız ve önceliklerinizle bağlantılı olacaktır. Eğer kayak yapmak, kaplıcalara gitmek veya adeta kartpostal resimlerini andıran manzaraların tadını çıkarmak istiyorsanız kış aylarınızı tercih edebilirsiniz. Fakat tercihiniz Samsun’un plajlarında güneşlenmek, Karadeniz dağları veya yaylalarının keyfini çıkartmak ise Samsun’u yaz aylarında ziyaret etmek daha uygun olacaktır. Ayrıca Samsun'un eşsiz güzelliklerini görmek için ortalama 3-4 günlük bir plan yapmanız yeterli olacaktır.

Samsun’a Nasıl Gidilir?
Çarşamba Havalimanı’nın şehir merkezine olan uzaklığı 25 km’dir ve araba ile şehir merkezine ulaşım ortalama 30 dakika sürmektedir. Havalimanında bulunan yolcu servisleri veya hemen çıkışta bulunan taksiler aracılığıyla konforlu bir şekilde şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.  

Samsun’da Ne Yenir Ne İçilir?
Samsun’da Karadeniz yemeklerinin yanı sıra, şehre özgü ve başka bir şehirde bulamayacağınız lezzetler de tadabilirsiniz. Bunlardan Samsun’a özgü olan Bafra pidesi kuşkusuz şehre gittiğinizde yemeniz gereken ilk tatlar arasında yer alır. İkinci bir alternatif olarak tadına doyamayacağınız Çarşamba keşkeğini deneyebilirsiniz. Bunun yanında tirit, katık böreği, memecik gibi yöresel lezzetlerin tadına varabilirsiniz. 

Samsun’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Samsun’un Simgesi Onur Anıtı: “Atatürk Anıtı” olarak da bilinen bu değerli eser, 1931 yılından beri Samsun il merkezindeki Atatürk Parkı’nda yer alıyor. Avusturyalı sanatçı Heinrich Krippel tarafından yapılan eserde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bir at üzerinde duruyor. Samsun’a gelip de bu anıta uğramamak olmaz. Samsun’n simgelerinden birisi olan anıt, İlkadım ilçesinde bulunan Atatürk Parkı’nda yer alıyor. Merkezde bulunan bu esere şehrin her noktasından kolayca ulaşabilirsiniz. 

Amisos Tepesi : Şehrin ilk yerleşim noktası olan Amisos Tepesi, Baruthane olarak da bilinen bir durak. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin uğradığı güzergahta enfes bir manzara sizi bekliyor. 
Samsun’un güzelliğini kuş bakışı şekilde izledikten sonra Amisos Antik Kenti’ni de ziyaret edebilir ve tarihi kral mezarlarına ulaşabilirsiniz.
 
Samsun’un en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Amisos Tepesi, Atakum ilçe merkezinde yer alıyor. Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan tepeye, 100. Yıl Bulvarı üzerinden 20 dakikada ulaşmak mümkün. 

Bandırma Gemisi Müzesi: Sahil yolundan dümdüz devam ettiğinizde yaklaşık 3 km sonra karşınıza çıkıyor. Bu gemi Atatürk’ün Samsun’a çıktığı meşhur Bandırma Gemisi’nin replikası. Bu müzenin ziyaretçi ücretleri de yeni oldukça uygun.
Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti: Bafra Ovası’nı meydana getiren Kızılırmak Deltası’nda yeryüzünün en verimli doğal alanlarından biri bulunuyor. Muhteşem bir biyolojik çeşitlilik barından ve büyük bir bölümü “milli park” statüsünde olan Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti eşine az rastlanır bir doğal güzellik. 

Jeolojik açıdan bin ila iki bin yıllık geçmişi bulunan bu deltada Liman, Balık, Uzun, Cernek, Gıcı, Tatlı, Karaboğaz ve Mülk Gölleri gibi göller de bulunuyor. Samsun’a geldiğinizde bu deltayı mutlaka görmenizi öneririz.
 
Türkiye’nin en büyük deltalarından biri olan Kızılırmak Deltası, şehir merkezinden yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunuyor. Göz alıcı güzellikte bir köşe olan Kızılırmak Deltası’na ulaşım için D010 yolunu takip ederek yaklaşık 80 dakika yol almanız yeterli.
 
Samsun’da Ne Yapılır?
Eğer yaz aylarında Samsun’a geldiyseniz Atakum gibi tatil beldelerinde, denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Denizde ve baraj göllerinde ya da doğal göllerde dalış, kano gibi su aktivitelerini yapabilirsiniz.
Kızılırmak Deltası’nda kuş gözlemciliği yapabilirsiniz. Yaylalara çıkabilir, yürüyüş, bisiklet turu ya da piknik yapabilirsiniz. İsterseniz kamp da kurabilirsiniz. Yaz aylarında pek çok yaylada şenlikler düzenleniyor. Bunlara katılabilirsiniz.
Samsun Batı Park ve Baruthane Tümülüsleri arasında teleferik kurulmuş. Müthiş manzarayı ve Tümülüsleri teleferikte gezerek seyredebilirsiniz. Amisos Tepesi’ne gidebilirsiniz. Buradaki Tümülüsleri ve hazineleri görebilirsiniz. Samsun Kalesi’ni ve amazon heykelini görebilirsiniz. Ayrıca  Kocadağ ve Lâdik gibi alanlarda yamaç paraşütü yapabilirsiniz

Samsun’un Gece Hayatı Nasıldır?
Samsun, Karadeniz’in en kalabalık şehridir ve gece hayatı da bununla orantılı olarak oldukça renklidir. Karadeniz’in en gözde gece mekanlarının olduğu Atakum mevkii gece hayatı konusunda turistlerin oldukça tercih ettiği destinasyonlar arasındadır. Bunların dışında kapalı mekân konserlerin birçoğu Hayal Kahvesi’nde verilmektedir. Eğlence merkezleri haricinde 5 yıldızlı otellerde gerçekleştirilen partilere de katılabilirsiniz. 

Samsun’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Kültürünü ve tarihi yapısını muhafaza eden Samsun’da alışveriş yapmak isterseniz ilk olarak el sanatlarına bakabilirsiniz. Size tarihi hatırlatacak bir eşya isterseniz Mecidiye Çarşısı ve Yabancılar Çarşısı’nı gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Haftanın her günü halka açık olan bu iki çarşıda şehre özgü el sanatları ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Eğer daha çok mağaza dolaşmak istiyorsanız İstiklal Caddesi’ne gitmeniz yeterli olacaktır. Samsun’un en işlek caddesi olarak bilinen bu caddede, mağazaları gezip alışveriş yaparak vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Lovelet Outlet, Piazza AVM ve Bulvar AVM gibi sahil şeridine kurulu olan alışveriş merkezlerini gezebilir, dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
28,88 C