OK

Muğla Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Muğla
Genel Bilgiler 
Muğla ili,  Ege Bölgesi'ne dahil olan, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren Ortaca, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi tatil bölgeleri ile ünlü ünlü bir şehrimizdir. Toplam uzunluğu 1100 km'yi aşan deniz kıyıları ile Muğla, Ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip ilidir. En büyük ilçesi ise Fethiye’dir. Muğla ilçeleri  Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula ve Yatağan'dır.
Muğla ilinde ayrıca iki büyük göl bulunmakta olup, bunlar, Milas ile Aydın ilinin Söke ilçesi sınırlarının içine de giren  Bafa Gölü ile Köyceğiz ilçesindeki Köyceğiz Gölü'dür. Önemli üç akarsuyu ise Çine Çayı(Yatağan'dan geçerken Yatağan Çayı), Esen Çayı (Seki beldesinden geçerken Seki Çayı) ve Ortaca-Dalaman arasında yer alan ve bu iki ilçe arasında sınır olarak kabul edilen Dalaman Çayı'dır.

Muğla’ya Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Muğla’ya gidilecek en iyi zaman tabii ki, yaz aylarıdır. Doğa gezileri için gitmek isteyenler ise, ilkbahar aylarında da gidebilirler. Muğla  klim ve bitki Örtüsü bakımından Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Muğla il topraklarının % 75'e yakını orman ve fundalıklarla kaplıdır.

Muğla’ya Nasıl Gidilir?
Muğla ilinde 2 tane hava limanı olup, bunlardan ilki Milas Bodrum Havalimanı olup, şehir merkezine Servis, Otobüs ve Taksi ile ulaşabilirsiniz. 

Servis : Havaalanından kalkan HAVAŞ servislerini kullanarak Bodrum ve Didim'e; Muğla Büyükşehir Belediyesine ait MUTTAŞ servislerini kullanarak ise Menteşe ve Bodrum'a ulaşabilirsiniz. Servis seferleri iç hat uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre düzenlenmekle birlikte özellikle yaz aylarında neredeyse tüm gün boyunca mevcuttur.

Otobüs: Havalimanından Milas'a gidiyorsanız, Muğla Büyükşehir Belediyesine ait belediye otobüsü de ulaşım seçenekleriniz arasındadır. 08.15 ile 18.00 arası devam eden seferlerle Milas'a kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Otobüs kalkış saatlerine, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinden göz atabilirsiniz.

Taksi: Doğrudan otelinize veya kalacağınız yere geçmek istiyorsanız havalimanının çıkışında bulunan taksiler işinizi kolaylaştıracaktır. Taksilerin resmi internet sayfasından fiyat tarifesine bakarak gitmek istediğiniz mesafe için yaklaşık fiyatları görebilirsiniz.
Muğla ilindeki ikinci havalimanı ise Dalaman Havalimanıdır. Dalaman havalimanından, şehir merkezine Servis ve Taksi ile ulaşabilirsiniz. 

Servis: Dalaman Havalimanı’nı kullandığınız Muğla uçuşlarınız için belediyenin hizmete sunduğu MUTTAŞ ya da özel HAVAŞ servisleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi: Terminal önünde sizi bekleyen taksiler gideceğiniz yere ulaşmak için tercih edebileceğiniz diğer bir seçenek. 24 saat boyunca taksileri kullanabilirsiniz.

Muğla’da Ne Yenir Ne İçilir?
Hem mavisi hem de yeşiliyle büyüleyen Muğla, hiç kuşkusuz ülkemizin en özel ve güzel şehirlerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Gece hayatının, deniz ve kültür turizmin adeta başkenti olan bu şehir mutfağıyla da gönülleri kazanmıştır. 
Muğlanın yöresel yemekleri; Sündürme, Milas Çaykaması, Börülce Ekşilemesi, Ahtapotlu Pilav, Çökertme Kebabı, Bodrum Mantısı, Kaya Koruğu Salatası, Sulu Muğla Kebabı,  Milas Köfte, 
Muğla Saraylısı,  Tarhana Çorbası, Döş Dolması, Ekşili Balık, Kefal Dolması, Keşkek, Oğlak Yahni,  Kabak Çiçeği Dolması, Yağlı Patlıcan Yemeği, Lokma,  Turp Otu Salatası,  Zerde Tatlısı, Zeytinyağlı Yaprak Sarma, Arapsaçı Kavurması, Muğla Halkası, Kuru Börülce Yemeği,  Gerdan Tatlısı,  Pazı Sarma, Şambali Tatlısı, Zeytinyağlı Enginar, Hindiba (Radika),  Kapari Filizi Salatası, Tavuklu Çökertme, Dülger Balığı Kavurması, Cevizli Biber Dolması,  Zeytinyağlı Bamya,  Höşmerim, İzmir Köfte, Mantar Dolması,  Börülceli Muğla Pilavı, Çeşit çeşit reçeller.

Muğla’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Muğla ili yılda birçok turist almakla birlikte, özellikle Ege bölgesinde yer alması ve bulunduğu coğrafi konum sebebiyle oldukça güzel bir şehirdir. Türkiye’nin cennet şehirlerinden biri olan Muğla, özellikle emeklilikte yaşanmak istenen yerlerin başında gelir. İlk çağlardan itibaren oldukça zengin kültüre sahip olan Muğla, birçok tarihi yapıyı da içinde bulundurur. Muğla’da başlıca turizm merkezleriyle birlikte gezilecek önemli yerleri;

BODRUM:  Bodrum, Muğla'nın 13 ilçesinden birisidir. İlçe günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile bilinir ki bunda Bodrum'un kendine has bazı özellikleri olması etkilidir. Bodrum sadece Türkiye'de değil, dünyada da turizm açısından bilinen bir ilçedir. Başlıca gezilecek yerleri; Bodrum Kalesi, Bitez Plajı, Zeki Müren Sanat Müzesi, Orak Adası, Bodrum Bazar, Bodrum Su Aaltı Arkeoleji Müzesi, Milta Bodrum Marina, Bodrum Anfi, Bardakçı Koyu, Camel Beach’tir. 

MARMARİS: Her yıl yerli ve yabancı turist ağırlayan Marmaris, uzun yıllar popülaritesini koruyan bir sahil beldesidir. Türkiye’nin en bilindik tatil destinasyonlarından olan Marmaris, koyları, hareketli gece yaşantısı ve eşsiz doğası ile her yaştan ziyaretçiye hitap etmeyi başarıyor. Başlıca gezilecek yerleri; Eski Çarşı, Marmaris Kalesi ve Müzesi, Halıcı AhmetUrkay Müzesi, Marmaris Milli Parkı, Şelaleler, İçmeler Plajı, Turunç Plajı, Kızkumu Plajı, Kleopatra Plajı, Cennet Adası Koyu, Kumlubük, Çiftlik Koyu, Bördübet Koyu, İncekum Plajı, Fosforlu Mağara, Söğüt Köyü, Bozburun, Selimiye, Hisarönü, Orhaniye ve Köyceğiz’dir. 

DALAMAN: El değmemiş doğası, upuzun kumsalları, turkuaz denizi ve muhteşem manzaraları ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi konumunda olan Dalaman sakinliğiyle de ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunmaktadır. Dalaman deniz, kum, güneş tatilinin yanı sıra antik kentleri ile de kültür turizmine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Başlıca gezilecek yerleri; Dalaman Çayı, Sarsıla Koyu, Sarıgerme Plajı, Ekincik Koyu, Günlüklü Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Kaunos Antik Kenti, Akkaya Garden, KÜKÜRT Havuzları, Koca göl, İztuzu Plajı, Dalyan Kral Mezarları’dır. 

Başlıca turistik merkezlerin yanı sıra Muğla’da gezilecek yerler; MUĞLA MÜZESİ, MUĞLA KURŞUNLU CAMİİ, ULA GÖLETİ, YILANLI DAĞ, MUĞLA SAAT KULESİ, SAKLIKENT KANYONU, DALAMAN ÇAYI, UYKU VADİSİ, TURGUT ŞELASİ, TURGUT ŞELASİ, YUVARLAKÇAY, AZMAK NEHRİ, KELEBEKLER VADİSİ, SULTANİYE KAPLICALARI, LİKYA YOLU, SEDİR ADASI’dır. 

Muğla’da  Ne Yapılır: 
Muğlada gezilecek pek çok turistik ve tarih, yerlerin yanı sıra, eşsiz yöresel lezzetlerini de tadabilirsiniz. Bol bol alış veriş imkanı bulabilirsiniz.

Muğla'da Gece Hayatı Nasıldır?
Her yıl bir milyondan fazla tatilciyi ağırlayan Muğla, doğal güzellikleri hareketli gece hayatı, muhteşem koyları, yapılan aktiviteleri ve turkuaz rengindeki denizi ile dikkat çeken şehrin nüfusu tatil sezonunda iki katına çıkmaktadır.
Oldukça kalabalık bir tatilci kitlesini ağırlamayı başaran şehirde eğlence de eksik olmaz. Başta Bodrum olmak üzere, Fethiye, Marmaris, Datça ve Milas eğlence noktasında en popüler ilçelerdendir.
Tatil noktasında pek de tercih edilmeyen il merkezi bu anlamda oldukça sakindir. İlçe merkezinde herhangi bir gece kulübü bulmak da oldukça zordur. Eğlence açısından il merkezinden daha çok ilçeler tercih edildiğinden dolayı tatilcilerin birçoğu da yine bu ilçelerde konaklayarak eğlenceli günler geçirmektedir.

Muğla’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Muğla’da alışveriş derken akla gelen ilk nokta kesinlikle semt pazarlarıdır. Alışveriş merkezlerine oranla çok daha ekonomik olan pazarlarda örgü işleri, doğal yiyecek ve içecekler, elbiseler ve el sanatları gibi pek çok ürün bulunmaktadır.
Bu anlamda Muğla merkezde yer alan ve Perşembe günleri kurulan Muğla Pazarı gezilebilir. Bununla beraber Dalaman’daki Dalaman Pazarı’nda doğal ürünler, Fethiye’de Paspatur Çarşısı’ndaki renkli dükkânlarda süslemeler, Kavaklıdere’nin Bakırcılar Çarşısı’nda bakırdan yapılan hediyelik eşyalar alınabilir. Marmaris’te bulunan Marmaris Çarşısı’nda ise daha çok baharatlar ön plana çıkmaktadır. Menteşe’de bulunan Arasta Çarşısı’nda özellikle süs eşyaları ve giysiler bulunmaktadır. Burada yöresel kıyafetler satın alınabilir. Milas Pazarı ise Muğla’daki en büyük alışveriş noktalarından biridir. Her türlü hediyelik eşya, yiyecek, giysi, baharat ve süslemelerin bulunduğu pazarda hem en kaliteli hem de en ucuz ürünleri bir arada bulabilirsiniz. Tatilinizin son günlerinde eve dönmeden önce Muğla’dan alıp kendinizle götürmeniz geren bazı ürünler vardır. Bunlardan bazıları Marmaris balı, Muğla zeytini ve zeytinyağı, Bodrum’un meşhur mandalinası, Datça’nın Bademi, Milas’ın el dokuması halısı, Kantaron yağı, kurutulmuş biber, rüzgârgülü, reçel ve tatil dönüşlerinin olmazsa olmazı olan magnettir.
Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde yer alan Dalyan Pazarı’nda ise daha çok köylülerin yetiştirdiği sebze ve meyveler ile beraber baharatlar, bal, reçel, badem, narenciye ve el işi oyuncaklar satılmaktadır.
Bununla beraber daha pahalı olan alışveriş noktalarında ise diğer tüm şehirlerde bulabileceğiniz ürünleri bulabilmek mümkündür. Bodrum’da bulunan Avenue Bodrum, Midtown AVM, Oasis Bodrum başlıca alışveriş noktalarındandır. Bununla beraber Fethiye’de yer alan Erasta Fethiye, Pomelon ve Rüyapark AVM ise daha lüks alışveriş merkezlerindendir. Buralarda genelde markalı ürünler satılırken doğal ürünleri bulmak ise oldukça zordur.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
34,37 C