OK

Mardin Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Mardin
Genel Bilgiler
Mardin pek çok din, dil, kültür ve ırkın bir arada yaşadığı ve her köşesi tarih kokan sıra dışı bir kenttir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Mardin; kendine has mimari yapısı, taş evleri ve dillere destan mutfağı ile Türkiye'nin en dikkat çekici şehirleri arasında yer alır. Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve 2350 yıllık köklü tarihi ile geçmişin tüm izlerini bünyesinde barındıran Mardin; Sümerler, Akadlar gibi pek çok kadim topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Medeniyetlerin buluşma noktası olan şehrin isminin nereden geldiği ile ilgili pek çok farklı rivayet vardır. En çok bilinen rivayet ise bölgede yaşayan Mard Boyu’nun bölgeye Mardiyon ismini verdiği yönündedir. Bu isim zamanla değişerek Mardin olmuştur. 9 ilçesi bulunan Mardin; Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman ve Şırnak illerine komşudur.

Mardin’e Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Mardin yaz aylarında oldukça sıcak bir iklime sahiptir. Eğer sıcakta gezmek istemiyorsanız Nisan, Mayıs ve Eylül, Ekim aylarında Mardin’i ziyaret etmelisiniz. Eğer kış mevsimini seviyor ve tarihi dokuları karlar altında görmek istiyorsanız kış mevsiminde de Mardin’i rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. “Hoşgörü şehri” Mardin’i keşfetmek için 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Mardin’e Nasıl Gidilir?
Mardin’e İstanbul'dan direkt olarak uçak seferleri bulunmaktadır. Mardin’e İstanbul aktarmalı olarak gidebilir ya da Diyarbakır aktarmalı şekilde Mardin’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Yılın her mevsiminde en uygun fiyatlara Mardin uçak bileti bulabilirsiniz. Mardin Havalimanı şehir merkezine 20 km uzaktadır. Yaklaşık 20 dakika sürecek bu yolculukta toplu taşıma araçları, taksi, havalimanı servisleri ya da araç kiralama seçeneklerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Mardin şehir merkezi, otogar ve Kızıltepe’ye ulaşım için havalimanından kalkan belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. 

Mardin’de Ne Yenir Ne İçilir?
Mardin mutfağında, yemek bir kültür bütünlüğüdür. Binlerce yıl çeşitli kavimlere ev sahipliği yapmış yöre, bu kültür miraslarını yöresel yemekleri ile taçlandırmıştır. Sebze yemekleri oldukça kısıtlıdır bu mutfakta, ağırlık olarak bol yağlı ve baharatlı yemekler ön plandadır. En çok kullanılan baharatlar içerisinde; mahlep, pul biber, yeni bahar, zencefil, kişniş ve tarçın bulunmaktadır. Mardin et yemekleri ile ön plana çıkmaktadır. Genel olarak kuzu eti kullanılır yemeklerinde.
Oldukça zengin bir kültüre sahip olan Mardin mutfağı, geleneklerini devam ettirmektedir. Düğün, ölüm, doğum vb. özel günlerinde yöresel tatlarını öne çıkarmaktadır. Çeşitli dinlerin dinsel törenleri için hazırlanan yemekler yöre mutfağını oluşturan ögelerden bazılarıdır. Aynı zaman da çeşitliliği benimsemiş bir mutfak olduğunun kanıtıdır.

Mardin’de Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Deyrulzafaran Manastırı : 5.yüzyılda inşa edilen ve bugünkü haline 18.yüzyılda kavuşan Deyrulzafaran Manastırı, Mardin’e 5 km uzaklıkta yer alıyor. Kubbeleri, el işlemeleri, kemerli sütunları, kısacası mimarisi ile hayranlık uyandıran bu muhteşem yapı; Süryani Kilisesi’nin önemli merkezlerinden biri kabul ediliyor. Deyrulzafaran Manastır, Mardin’deki en eski ve değerli yapıları arasında sayılıyor.

Mardin Ulu Camii: Mardin’in sembolü haline gelmiş bir yapıdır. Artuklu dönemine ait en önemli eser kabul edilen ve “Cami-i Kebir” olarak da adlandırılan yapı, Artuklular döneminden beri varlığını sürdürüyor.

Dara Mezopotamya Harabeleri:Mardin’e 30 kilometre uzakta yer alan Dara Antik Kenti; eski Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yeri kabul ediliyor. Geçmişte görkemli ve zengin tarihi hikayelere ev sahipliği yaptığı bilinen bu antik kent, farklı kültür ve dinlere ait pek çok simgenin bir arada görülebilmesine imkân tanıyor.

Mor Gabriel Manastırı: Güngören köyünde bulunan Manastır, Midyat’a 23 kilometre uzaktadır. Deyrulumur Manastır’ı olarak da bilinen yapı Roma İmparatorluğu’nun Mardin’e armağan ettiği en büyük yapılarından biri kabul ediliyor.

Kasımiye Medresesi  : Mardin’deki en büyük yapılardan biri olan Kasımiye Medresesi; mimari planı, taş işçiliği ve süsleme motifleri ile oldukça ilgi çekiyor. Medresenin avlusunda bir çeşme ve havuz da bulunuyor. Hem dini bir merkez hem de tıp eğitimi veren bir okul olarak kullanılmış olan medrese; 12.yüzyıldan bu yana varlığını sürdürüyor.

Midyat : Mardin denildi mi akılara ilk gelen yerlerden biridir Midyat şüphesiz. Gezilecek yerlere başlarken ilk rotanız burası olmalı kesinlikle. Kendi has demografik yapısı ve mimari yapılarıyla dikkatleri her daim üzerine çekmeyi başarıyor. Yukarıda da bahsetmiş olduğum Turabdin Platosu üzerinde bulunan Midyat, Mardin’in en büyük ilçelerinden bir tanesidir.
Midyat Mardin’in doğu kısmında Hasankeyf’in ise güney kısmında yer alıyor. Mardin merkez ilçeye olan mesafesi yaklaşık olarak 65 kilometredir. Eğer aracınız yoksa şehirlerarası otobüs terminalinden kalkan Midyat minibüslerini kullanarak buraya ulaşabilirsiniz. Önceleri Estel ve Midyat olmak üzere iki farklı ilçeden oluşan kent, zamanla birleşmiş ve oluşan bu bütün bölgeye de Midyat adı verilmiştir.
Midyat’ı Midyat yapan en birincil özelliği adeta bir kültür şenliği olmasıdır. Hristiyanı, Müslümanı hepsi içe içe barış ve huzur içerisinde yaşıyor olup, Arap, Kürt ve Türk kökenleri birlik şekilde hayatlarını devam ettirmektedirler. Öyle ki tüm diller; Süryanice, Arapça, Kürtçe ve Türkçe hepsinin bir arada kullanıldığı bir yerdir burası. Estel bölgesinde Arap kökenli vatandaşların yoğunluktayken, Midyat ise Süryani ve Kürt kökenli vatandaşların çoğunluk olarak yaşadığı yerlerdir. Yerli Türk vatandaşlarımız ise kent içerisinde dağınık bir halde yaşamaktadırlar.

Mardin’de Ne Yapılır?
Mardin’i gerçek anlamda yaşamak istiyorsanız  Tarihi Mardin Evleri, adeta bir sanat eseridir bu evleri ziyaret ederek gezinize başlamanız gerekiyor.
Mardin’in tarihi evleriyle meydana gelen arnavut kaldırımlı dar sokaklarını şehrin her yerinden görebiliyorsunuz. 1. Cadde olarak bilinen cadde de hepsini görme şansına sahipsiniz. Bu caddedeki tüm evler yenilenmiştir. Farklı tek bir renk bulunmuyor olup, oluşturdukları renk uyumu ile gözde yalın bir görüntü bırakıyor. Caddeye çıkan herhangi bir sokağa çevirin rotanızı ve gizemli sokakları keşfetmenin tadını çıkartın. Neredeyse iki kişinin yan yana yürüyemeyeceğiniz sokaklarda yürürken tarihi atmosferle etkileneceksiniz. 

Mardin’in Gece Hayatı Nasıldır?
Mardin’de farklı konseptlerde pek çok kafe ve bar bulunur. Tarihi bir mekânda eğlenmek istiyorsanız Surur Garajı tercih edebilirsiniz. Sinek Kafe, Pasha Kafe&Bar gibi mekânlara da giderek oldukça eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Abbara Türkü Bar’da Türk kültürüne ait ezgileri dinleyebilir, yöresel eğlence anlayışını deneyimleyebilirsiniz.

Mardin’de Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Eski Mardin’deki tarihi çarşıyı gezerek hem tarihi dokuyu yaşayabilir hem de yöreye özgü ürünler ve el emeği hediyelik eşyalar satın alabilmeniz mümkündür. Bakırları ile ünlü olan Mardin’de çarşıda pek çok yerde bakır ve gümüşten yapılan eşyalara rastlamanız da mümkündür. Mardin’deki bakırların en büyük farkı ise üzerine Şahmeran işleniyor olmasıdır. Farklı markaları bulabileceğiniz alışveriş merkezleri arıyorsanız MovaPark veya Emirgan AVM’yi tercih edebilirsiniz.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
38,53 C