OK

Malatya Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Malatya
Genel Bilgiler 
Anadolu’nun önemli bir kavşak noktasında bulunan Malatya’nın tarihi Hititlere kadar uzanır. Malatya ismi, Hititçe “bal” anlamına gelen “melid” kelimesinden gelir. Şehirdeki arkeolojik çalışmalar sonucu gün yüzüne çıkarılan Hitit Sarayı’nın MÖ 8000 yılında inşa edildiği tahmin edilir. Osmanlı döneminde Mamuratulaziz (Elâzığ) eyaletinin bir sancağı olan kent, Cumhuriyet ile birlikte il statüsü kazanmıştır. Oldukça verimli ovalara sahip olan kent, şehirde yetişen lezzetli kayısıdan dolayı kayısı kenti olarak da bilinir. Malatya, bölgenin en gelişmiş şehirleri arasında yer alır. 13 adet ilçesi bulunan şehir; doğuda Elâzığ, batıda Sivas ve Kahramanmaraş, güneyde Adıyaman, kuzeyde Sivas ve Erzincan’a komşudur.

Malatya’ya Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Malatya tipik karasal iklim özelliğine sahiptir. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kuraktır. Bu nedenle şehre gidilebilecek en güzel zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Şehirde irili ufaklı birçok akarsu bulunmaktadır. Ayrıca şehrin Elâzığ ile sınırını oluşturan Murat Nehri de Malatya’nın can suyu niteliğindedir. İlkbahar ayları; özellikle bu su kaynaklarını ziyaret etmek ve çevresinde oluşan mükemmel manzaraya tanıklık etmek için ideal bir dönemdir. 

Malatya’ya Nasıl Gidilir?
Malatya'da uluslararası trafiğe açık olan bir havalimanı bulunduğu için şehre ulaşımın en konforlu yolu hava yolu ile ulaşımdır. Malatya Havalimanı şehir merkezine 25 km uzaklıkta yer alır ve araba ile ulaşım ortalama 30 dakika sürer. Havalimanından taksi ve yolcu servisleri ile şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkündür.

Malatya’da Ne Yenir Ne İçilir?
Malatya; zengin kültürü ve köklü tarihi sayesinde oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Malatya mutfağında et yemeklerinin ağırlığı hissedilir. Özellikle bulgur ile yapılan çorbaları, köfteleri ve pilavları ile göz dolduran Malatya yemekleri arasında; gırık, banık, lahana köftesi, kara çorba, kayısılı kavurma, pimpirin çorbası, Malatya kömbesi gibi lezzetler yer alır.  

Malatya’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Kendine has kültürü ve Hititler’e uzanan köklü geçmişi ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Malatya, son yıllarda en çok turist çeken doğu illerinden biridir. İşte Nemrut Dağı eteklerinde yer alan Malatya’da gezilmesi gereken en önemli yerler:  

Arslantepe Höyüğü: Karakaya Baraj Gölü’nün batı yakasında bulunan Arslantepe Höyüğünde ilk kazılar 1932 yılında gerçekleştirilmiştir. Arslantepe Höyüğünde ortaya çıkarılan en eski tarihi eser ise MÖ 3600’lü yıllara dayanan bir tapınaktır.  

Beşkonaklar Etnografya Müzesi: Şehir merkezinde bulunan müzede yöre halkının geçmişte kullanmış olduğu eşyalar ve kıyafetler sergilenir. Şehrin sosyokültürel tarihini yansıtan müzeyi ziyaret planınıza dâhil ederek şehrin geçmişi ve dokusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.  

Kernek Şelalesi: Şelale Parkı olarak da adlandırılan Kernek Şelalesi yeşilin birçok tonuna ve muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapar. Şehrin merkezi noktasında bulunmasına rağmen, şehrin telaşından izole olunabilecek bir alan sunan Kernek Şelalesi’nin etrafında da dinlenilebilecek birçok park ve kafe bulunur.  

Levent Vadisi: Malatya’nın etrafını saran Sarp Dağları’nın sunduğu muhteşem bir doğal güzellik olan Levent Vadisi Akçadağ ilçesinde yer alır. Üzerinde yer alan kabartmalarından anlaşıldığı üzere tarihi Hititler’e uzandığı varsayılan vadi; oldukça derin uçurumları, sarp kayalıkları ve sayısız mağaraları ile dikkat çeker.  

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi: Son derece etkileyici bir mimariye sahip olan Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi, Darende ilçesindedir. Külliye etrafındaki doğal güzellikler de hayli ilgi çekicidir.

Malatya’da Ne Yapılır?
Şire Pazarı, Malatya’nın kalbinin attığı yerdir. Tüm alışveriş, ticaret, esnaf kültürü burada yaşanıyor. Günün her saati işlek ve kalabalık. Kuru kayısı, dut, üzüm, erik, pestil, muska, cevizli sucuk, lokum, pekmez, kuruyemiş gibi Malatya mamüllerinin hepsinin en tazesini burada bulabilirsiniz. Alışveriş yapmak için iyi adresler arasında Erdem Kuruyemiş ve Mutlu gösteriliyor.
Fotoğraf Makinaları Müzesini gezebilirsiniz .Müzede  1876 yılından 2010 yılına kadar üretilen bin 890 fotoğraf makinesi bulunuyor. 
Çocuk Oyunevi ve Oyuncak Müzesini gezebilirsiniz.– Çocukların kendi oyuncaklarını yapabildikleri ve oyun oynayabildikleri müze özellikle çocuklu ailelerin ilgisini çekecektir.

Malatya’nın Gece Hayatı Nasıldır?
Kalabalık öğrenci nüfusunun etkisi ile Malatya’da gece hayatı bölgenin diğer şehirlerine kıyasla daha hareketlidir. Diğer Doğu Anadolu şehirlerine nispeten bu şehirde birçok kafede canlı müzik bulabilirsiniz.

Malatya’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Malatya’da tarihi dokusuyla hizmet veren Şire Pazarı, Esnaflar Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı’ndan alışveriş yapabilirsiniz. Malatya halı ve kilim dokumacılığı ile ön plana çıkar; şehre özel bir şey almak isterseniz yöresel halı ve kilim dükkanları ile ön plana çıkan Esnaflar Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz.  
Malatya’dan alınabilecek bir diğer ürün ise tahta çivili ayakkabılardır. Günümüzde terk edilmeye yüz tutmuş bir el sanatı olan bu ayakkabıları Arapgir ilçesinde bulunan Erol Hakan Tahta Çivili Ayakkabı Dükkânı'ndan alabilirsiniz.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
36,27 C