OK

Konya Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Konya
Genel Bilgiler 
Kültür ve inanç turizminin önde gelen şehirleri arasında yer alan Konya, huzur dolu havasıyla ziyaretçilerine eşsiz bir seyahat deneyimi sunuyor. Konya’da Mevlana’nın izlerini takip edebilir, maneviyatı sonuna kadar hissedebilirsiniz. Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan şehir, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bu sayede kent, yüzyıllar öncesinden günümüze uzanan zengin tarihi ve kültürel değerleri ile binlerce gezginin uğrak noktası olmuştur. Camileri, türbeleri, müzeleri ile görülmeye değer şehirlerden biri olan Konya sizler için keyifli bir gezi durağıdır.

Konya’ya Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Konya’da tipik karasal iklim görülüyor. Kışlar soğuk, yazlar ise sıcak geçiyor. Kış aylarında bazen hava gerçekten soğuk olabiliyor ama buradan yaz aylarının çok sıcak geçtiğini çıkarmamak gerekiyor. Yaz ayları sıcak seyretse bile şehir içerisinde insanlar bunalmıyor. Bu nedenle kış mevsimi dışında Konya seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Konya’ya Nasıl Gidilir?
Konya Hava Limanı şehrin tam kalbinde diyebiliriz. Özellikle İstanbul‘un iki hava limanından da her gün uçuşlar bulunmaktadır. Hava Limanına geldikten sonra her yarım saatte bir hizmet veren Havaş ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 
Ankara-Konya arası hizmet veren hızlı trenler ile Konya’ya  1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Konya tren garı şehrin merkezine çok yakın olduğu için yürüyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Hızlı tren sadece Konya-Ankara arasında hizmet vermektedir.

Konya’da Ne Yenir Ne İçilir?
Konya mutfağının kendine has bir zenginliği mevcuttur. En meşhur lezzetleri arasında fırın kebabı, sadece Konya’ya özgü olan etli ekmeği, yanında özel hamuruyla sunumu yapılan arabaşı çorbası ve bakır tepside pişmiş su böreği gelir. Ayrıca Çebiç (Bulgur pilavının üzerine tandır kuzu ilave edilerek yapılan çebiç, önemli akşam yemeklerinin ve düğünlerin favori lezzetleri arasında.)Höşmerim(Kaymakla yapılan bir çeşit un helvası olan höşmerim; fıstık, tarçın veya pudra şekeri ile birlikte servis ediliyor. ) Tirit(Güveç kabına konularak pişirilen tirit, etin sulu kıvamda kalması ile lezzetini bir kat daha artırıyor. Bu leziz yemek, şehirdeki düğünlerin olmazsa olmazlarından.)Kaygana (Un, yumurta, süt ve kabartma tozu eklenerek hamurun top şeklinde kızartılması ile yapılan kaygana tatlı severlerin favorisi.) ve Dilber Dudağı (Hamur parçalarının içine ceviz konularak yapılan dilber dudağı, fırınlanıp üzerine şerbet döküldükten sonra bambaşka bir lezzete dönüşüyor. ) Konya mutfağının en beğenilen lezzetlerindendir.
Konya’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Mevlana Celaleddin Rum-i Müzesi (Mevlana Türbesi):Konya şehrine anlam katan, yerli ve yabancı yüz binlerce turistin şehre geliş sebebidir çoğu zaman Mevlana Türbesi. Kimbilir belki de Mevlana’nın ”Gel, gel, ne olursan ol yine gel” diyerek tüm insanlığı kucaklayan çağrısıdır belki insanları bu noktaya çeken. Konya’ya ilk gelenlerin mutlak ilk uğrak yeri olmuştur her zaman. Hz. Mevlana’nın türbesinin de içinde bulunduğu Mevlana Müzesi aynı zamanda hem türbe hem müzeden oluşuyor. Müzesinde Selçuklu dönemine ait eserler, el yazması Kuran-ı Kerimler, dervişlerin hayatının anlatıldığı bal mumu heykellere kadar bir çok tarihi eseri görebilirsiniz. 1274 yılında Hz. Mevlana için yaptırılan türbe bazı eklemeleri ile bugünkü halini almıştır.
Çatalhöyük : Konya’nın Çumra ilçesine bağlı olan Çatalhöyük  il merkezine sadece 10 km. uzaklıktadır. Yaklaşık 10.000 yıl öncesine ait yerleşim yeri olan Neolitik bir antik kenttir. İnsanlığın binlerce yıllık gelişimine, değişimine ve sosyal hayatına dair önemli izler taşıyan Çatalhöyük, yalnızca Konya’nın değil Türkiye’nin en önemli kültür miraslarından birisidir. Dünyaca ünlü tarihi bir miras olan Çatalhöyük UNESCO Dünya Mirası listesindedir.
Selimiye Camii : Mimar Sinan’ın eseri olan ve Şehzade Selim tarafından yaptırılan camidir Selimiye Camii. Bu tarihi yapı günümüze dek bozulmadan kalabilmesi ile meşhurdur. Mevlana Müzesi’nden sonra yapacağız kısa bir yürüyüş ile Selimiye Camii’ne ulaşabilirsiniz.
İnce Minare Medrese ve Müzesi: Selçuklular döneminde vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından ilim öğretilmesi için 1264 yılında inşa edilmiştir. Mimari yapısı Selçuklular döneminde kapalı avlu yapısındaki medreseler arasındadır. Müze haftanın her günü açık olup, Müzekart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilmektedir.
Yerköprü Şelalesi  : Konya ilinin Hadim ilçesindeki Göksu nehri yatağında bulunan Yerköprü Şelalesi saklı kalmış tarihi cennetlerden birisidir. Son yıllarda turizm açısından önem kazanan Yerköprü Şelalesi tanıtım ve çevre düzenlemeleri ile ileride bir Manavgat kadar adından söz ettirecek gibi duruyor. Muhteşem fotoğraflarınız için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

Konya’da Ne Yapılır?
Konya dümdüz bir ova olduğu için Konya’da bisiklet turu ile şehri keşfetmek isterseniz, çarşıdaki bisikletçilerden bisiklet kiralayabilirsiniz. Şehrin en yeşil alanı olan  Meram Bağları’nı ve Alaaddin Tepesi’ni bisiklet turunuzla gezebilirsiniz.
Meram Bağları‘nı mutlaka gezmelisiniz. Bozkıra inat yemyeşil ağaçlarla dolu olan Meram Bağları’nın ortasından Meram Deresi akar. Derenin sesi eşliğinde yemeğinizi yemek, bir kahve molası ve Konya gezinizde sessiz bir anın keyfini Meram Bağları’nda yaşabilirsiniz.
Konya’da etkinlik deyince akla gelen en önemli etkinlik elbette Konya ile anılan sema gösterileri. Sema gösterilerinin merkezi ise Mevlana Kültür  Merkezi. 100.000 m2 alana sahip olan Mevlana Kültür Merkezi’nde her akşam sema gösterileri düzenlenmektedir. Cumartesi günleri ücretsiz gidebileceğiniz sema gösterileri diğer günlerde ise  cüz-i miktarlar alınmaktadır. Konya’ya gelip sema gösterilerini izlemeden ayrılırsanız çok şey kaçırırsınız.

Konya’nın Gece Hayatı Nasıldır?
Üniversite öğrencilerinin artması ile geçmiş yıllara oranla gelişmeye başlayan gece hayatında kafe ve restoranlar sosyalleşmek için ideal. Beş yıldızlı otellerin içerisinde açılmaya başlayan gece kulüpleri ise eğlenmek isteyenleri bekliyor. Lüks bir otelin içerisinde yer alan Club Inferno, şehrin en seçkin gece kulübü. Bunun yanında Alaaddin Tepesi ve Zafer Caddesi civarındaki kafeler, akşam saatlerinde keyifli vakit geçirmek için ideal.

Konya’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Konya’da alışveriş yapmak isterseniz 7 adet büyük AVM ‘yi ziyaret edebilirsiniz. Konya’da bulunan tarihi Bedesten Çarşısı da ziyaret edebileceğiniz güzel noktalardan. Bedesten Çarşısı’nın en ilginç özelliklerinden birisi tam 2618 dükkan bulunmaktadır.
Bedesten Çarşısı: Bedesten, “kumaş ve mücevher satılan kapalı çarşı” demek ama Konya’da bulunan ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen bedestenin üstü açık. Oldukça büyük bir alana yayılmış olan bedesten, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiş. Neredeyse her bütçeye uygun bir şeylerin bulunduğu bedesten, açık bir alışveriş merkezine benziyor. Bu tarihi merkez içerisinde ayakkabıdan  mücevhere kadar neredeyse her şey bulunuyor.
Kadınlar Pazarı: Geçmişte köylerde yaşayan kadınların bahçe ya da bostanlarında yetiştirdikleri ürünleri getirip sattığı bir merkez olan Kadınlar Pazarı, tarihi mekanında yüzlerce satıcısıyla hayatına devam ediyor. Özellikle yerel peynirler ve taze sebzeler burada bulabileceğiniz en önemli ürünler. Konya’nın özel olarak hazırlanan tulum peyniri meşhur.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
30,9 C