OK

Hatay Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Hatay
Genel Bilgiler 
Hatay sekiz bin yıllık geçmişi sayesinde pek çok kültüre ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu nedenden ötürü şehir içerisinde yer alan tarihi eserlerin ve şehri ziyaret eden farklı dinlere mensup insanların sayısı fazladır. Aynı şekilde Hatay’da yaşayan pek çok farklı ırktan insan bulunmaktadır. Şehrin kültür özellikleri de bu kapsamda kendini göstermektedir.

Hatay’a Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
İlimizde genelde yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Ancak yüksekliğe bağlı olarak iklim özellikleri önemli farklılıklar gösterir. Hatay'da kış aylarında rüzgar Kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif ve orta kuvvette, yaz aylarında güney ve güneybatı yönlerden orta kuvvette ve kuvvetli eser.
Bu nedenle yılın her mevsimi Hatay’a rahatlıkla gidebilirsiniz. Ancak sıcağı çok sevmiyorsanız ilkbahar ve sonbahar ayları Hatay’a gitmek için ideal aylardır. 

Hatay’a Nasıl Gidilir?
Hava, kara, demir ve deniz yolu ile ulaşım sağlanabiliyor Hatay'a. Hangi şehirden ulaşacağınız bu yollardan hangisini seçeceğinizi belirler. İstanbul ile Hatay'a kara yolu ulaşımını kullanırsanız 11 saatte ulaşabilirsiniz. Bu süre havayolu kullandığınızda düşecektir. Ankara Hatay arası kara yolu ile 7 saat sürmektedir. Hava yolu ulaşımını da tercih ederek kısa sürede şehre ulaşabilirsiniz.  2007 yılında açılan Hatay Havalimanı şehre kısa sürede ulaşmak isteyenlerin tercih ettiği bir yoldur. Direkt uçuşlarla 1 buçuk saat gibi bir sürede şehre ulaşabilirsiniz.  

Hatay’da Ne Yenir Ne İçilir?
Tarihi ve kültürel zenginliği sayesinde, Türkiye'de gastronomi turizminin merkezlerinden biri haline gelmiş Hatay'da; oruktan kebap çeşitlerine, şişperek çorbasından künefeye pek çok lezzet en özgün ve lezzetli haliyle sunuluyor. 
En başta humus olmak üzere zahter salatası, zeytin salatası, babagannuş ve aşur gibi mezelerle sofranızı renklendireceğiniz, et düşkünleri için ise tepsi kebabı, kağıt kebabı veya döner gibi harika lezzetler var. Tatlı mı? Onu söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama bu künefe bir harika bir de peynirl irmik tatlısı künefeye alternatif olarak deneyebileceğiniz çok leziz bir tatlı.

Hatay’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Hatay Arkeoloji Müzesi: Birbirinden değerli tarihi eserlerin bulunduğu müzeyi gezmek için mutlaka zaman ayırmalısınız. Burada dünyanın en büyük ikinci mozaik koleksiyonu bulunuyor. Antakya, Samandağ, Narlıca, Güzelbruç'ta yapılan kazılar sonucu ortaya çıkartılmıştır. Müzede aynı zamanda dünyanın üçüncü büyük sikke koleksiyonu da bulunuyor. Bu koleksiyonların dışında ise birçok medeniyete ait 35 bin eser yer alıyor. Sekiz odada sergilenen eserlerden bahçede bulunanlar da ayrı bir önem taşıyor. Hatay Arkeoloji Müzesi 1948 yılında açılmış.  

Habib-i Neccar Camii: Anadolu'da kurulan ilk cami olma özelliğine sahip Habib-i Neccar Camii. 636 yılında Hz. Ömer'in hilafetinde kurulduğu biliniyor bu caminin. Sadece Müslümanlar için değil Hristiyanlar için de çok önemli bir tarihi yapı. Bizansların bir dönem bölgeyi işgal etmesiyle beraber kiliseye dönüştürülmüş. 13. yüzyılda ise Baybars'ın bölgeye hakimiyet kurmasıyla beraber yeniden kiliseden camiye dönüştürüldü. Yapım tarihi olarak Hicri 1275 yani 1858 yazmaktadır. Bu tarihten kısa bir süre önce büyük bir deprem olmuş ve cami yıkılmış. Yıkılan temellerin üzerine yeniden inşa edilmiş. 1858'den beri şimdiki görünümü ile cami olarak kullanılmaya devam etmiş.  
Camide Habib-i Neccar'ın türbesi de bulunuyor. Bu kişi rivayete göre M.S. 40'lı yıllarda Antakya'da yaşayan ve Hz. İsa'nın gönderdiği elçilere inanan onları korumakla görevli ilk kişidir. Bu cami yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği bir tarihi yapı olma özelliğine bu yüzden sahiptir.  

St. Simeon Manastırı: Samandağ yolu üzerinde bulunuyor bu tarihi manastır. Ancak bütünlüğünü koruyamamış ve günümüze sadece kalıntıları kalmıştır. Manastırın muhteşem bir manzarası bulunuyor. Rüzgâr gülleri de bu manzarada manastıra eşlik ediyor. Stilit Tarikatı'nın kurucusu olan Saint Simeon birçok yerde eğitim aldıktan sonra burada inzivaya çekilmiş. Ölümünün ardından da buraya müritleri manastır yaptırmış. 1500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan manastıra toplu taşıma ile ulaşım sağlanmıyor. Özel araç ile gidebilirsiniz. St. Pierre Kilisesi  Dinler şehri olarak bilinen Hatay'da görmeye değer bir diğer tarih kilise de burası. 

Titus Tüneli: Samandağ ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan bu yer gezmeye değer bir nokta. Bu tünel zamanında roma İmparatoru tarafından sel ve taşkınları önlemesi amacı ile yapılmış. MS 69 yılında yapımına başlanan Titus Tüneli'nin yapımı daha sonra Roma İmparatoru'nun oğlu tarafından tamamlanmış. Tamamen dağın çerisine bir tünel inşa edilmiş. Tünelde dönemin kalıntıları da bir hayli fazladır. Tünelin denize bakan kısımlarında da kral mezarları bulunuyor. 1380 metre uzunluğunda olan tünel 6 metre genişliğindedir. 7 metre de yüksekliği bulunuyor tarihi tünelin. Tünel yakınlarında ise Seleukeia antik kenti de yer alıyor.  

Beşikli Mağara: Tirtus Tüneli'nin hemen yakınında bulunan bu yer de gezmeye değer güzel bir adres. Titus Tüneli'nin deniz tarafına bakan kısmına 100 metre mesafede bulunan mağara Seleukeia Pieria adı veirlen antik kentin en önemli parçalarından birisidir. Tamamen kaya üzerine oyularak yapılan mağara tarihi bir mezarlıktır. Mezarlıkta toplan 12 kaya mezarı bulunuyor. Beşikli Mağara ise en ünlü olanı. Mezarlarda kimlerin bulunduğu kesin olarak bilinmiyor. Roma Dönemi'ne ait kral ile beraber halka ait mezarlarında bulunduğu söyleniyor.  

Payas Kalesi: Hatay'a 70 kilometre mesafede bulunan kale Hatay'da gezilecek yerler içerisinde bulunuyor. Başta Bizans olmak üzere birçok medeniyetin hakimiyetine giren kale son olarak Mısır seferi sırasında Osmanlı egemenliğine girmiştir. O dönemlerde bu kalenin Hac yolu üzerinde bulunması ilçeyi ve kaleyi de önemli hale getirmişti. Payas Kalesi ilk önce tarihte haçlılar tarafından yapılmış. Burayı fethedince Osmanlı Devleti yıkarak yeniden inşa etmiş. Camii, hamam imarethane gibi bölümleri de sonrada eklenmiş. 4 köşe ve 8 kuleden oluşan kaleye bakıldığında Osmanlı eseri olduğu çok kolay anlaşılır durumda. 1567 yılında yapımına başlanan kalenin 1571 yılında inşası bitmiş. Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Osmanlı Devleti tarihte bu kaleyi tersane ve lojistik merkezi olarak kullanmış. Payas sadece kalesiyle değil kervansarayı ve limanı ile de ünlü bir yerdir.  

Kapılı Değirmenli Şelale: Dörtyol ilçesinin Kapılı köyünde Amanos dağlarının eteklerinde bulunan doğa harikası bir şelale burası. Yaklaşık olarak 15-20 metre yükseklikten dökülen şelale bölgede çok önemli bir yere sahip. Köylüler şelalenin yanına bir de değirmen yapmışlardır. Şelaleyi görmeye gittiğinizde değirmeni de ilk günkü hali ile görebilirsiniz.  

Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları: Tarihi ve doğal güzellikleri ile değil kaplıcaları ile de ünlü bir ilimiz olan Hatay'da şifalı kaplıca merkezleri bulunuyor. Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları Hatay'a 38 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Buraya seyahat etmek için 3 gün yeterli olmayabilir. Yani bütün gezi yerlerini görmek hem de kaplıcaya gitmek üç gün için imkânsız olabilir. Bu yüzden buraya sadece ayrıca bir gün ayırmak iyi bir fikir olacaktır.  

Hatay’da Ne Yapılır?
Hatay’ın tarihine daha yakından tanıklık etmek için şehir merkezinde fotoğraf makinenizle birlikte yürüyüş yapabilirsiniz. Hatay’ın her sokağı tarih kokuyor. Emin olun sıklıkla eski bir yapıya rastlayacaksınız. Tarihi Uzun Çarşı’da yorgunluk kahvesi içerken bir yandan da nargilenizi fokurdatabilirsiniz. Alışveriş yapabilirsiniz.
Hatay’ın serin yaylalarına günübirlik doğa yürüyüşleri planlayabilirsiniz. Yaylalardaki temiz havayı ciğerlerinize çekmek iyi gelebilir. Harbiye Şelalesi’nin serin sularının rüzgârında piknik yapabilirsiniz.
Asi Nehri kenarında yürüyüş yapabilirsiniz. Samandağ Sahili’ne giderek denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Reyhanlı’da ve daha pek çok ilçede bulunan kaplıcalara giderek sağlık dolu bir gün geçirebilirsiniz.
Dünyanın ilk Katolik kilisesi olan ve Hristiyanlık’ın yayıldığı ilk mağara kilise St. Pierre Kilise’sine gidebilirsiniz. Antakya Mozaik Müzesi’ne gidebilirsiniz. Hatay merkezde yer alan Hacı Neccar Camisi’ni ve daha birçok tarihi camiyi, kiliseyi, köprüyü, han, hamam ve çeşmeyi ziyaret edebilirsiniz.
Antakya Kalesi’ni görebilirsiniz. Eski Antakya Evleri’ni gezebilirsiniz. Asi havzasında ve Nur Dağları yakınlarında kuş gözlemciliği yapabilirsiniz. Habibi Neccar Dağı Tabiat Koruma Alanı ve Tekkoz Kengerlidüz Tabiat Koruma Alanı’na gidebilirsiniz.

Hatay’ın Gece Hayatı Nasıldır?
Hatay’da gece eğlenebileceğiniz pek çok bar, kafe ve restoran bulunmaktadır. Canlı müzik ve hareketlilik tercih ediyorsanız, Hatay'ın en işlek caddesi olan Atatürk Caddesi'nde pek çok seçenek bulabilir, alternatif akşam programları oluşturabilirsiniz. Yine aynı şekilde Hürriyet Caddesi ve Saray Caddesi de hem atmosferi hem de özel müzikleriyle ilgi çeken mekanların bulunduğu adresler arasında yer alır. Uzun akşam yemekleri için alternatif arıyorsanız  Zenginler Mahallesi'ndeki restoranları değerlendirebilirsiniz.

Hatay’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Hatay’da yöresel lezzetleri ve ürünleri bulabileceğiniz pek çok alışveriş yeri bulunmaktadır. Bunun dışında ünlü markaların mağazalarına ulaşabileceğiniz alışveriş merkezleri de mevcuttur. Uzun Çarşı olarak adlandırılan çarşıda tarihi Antakya evleri arasında dolaşabilir, yöresel ürünlerden satın alabilirisiniz. Bunun yanı sıra Aktarcılar ve Baharatçılar Çarşısı’nda, Hatay mutfağının lezzet sırı baharatları bulabilirsiniz. Ayakkabıcılar ve Bakırcılar Çarşı’da bulunan kentin en önemli alışveriş merkezi ise Palladium AVM’dir.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
23,41 C