OK

Gaziantep Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Gaziantep
Genel Bilgiler 
Türkiye’nin altıncı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ise en büyük kenti olan Gaziantep; nüfusu, ekonomik potansiyeli, kültürel zenginlikleri, tarihi dokusu ve büyükşehir statüsüyle metropol bir şehirdir. Anadolu’nun ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Mezopotamya ile Akdeniz Bölgesi’nin kesişme noktasında yer alan kent, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihin her döneminde önemini korumuştur. Farklı uygarlıkların, kültürlerin ve dinlerin bir araya gelerek birbirleri içinde sentezlendiği gizemli bir tarihe sahip olan Gaziantep; Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Hurri-Mitanni, Asur, Pers, Büyük İskender, Selevkoslar Krallığı, Roma, Bizans, Selçuklu, Memluklar, Dulkadiroğluları ve Osmanlı dönemlerine ait izleri-eserleri günümüze kadar taşımaktadır. Tarihi İpek Yolu’nun buradan geçmiş olmasından dolayı uygarlıkların uğrak yeri olmuş, tarihin her döneminde kültür ve ticaret merkezi olma özelliğini korumuştur. Gaziantep’te bulunan tarihi eserlerin çeşitliliği kentin kültürel zenginliğini göstermektedir.

Gaziantep’e Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Akdeniz ve  karasal iklim özelliklerinin görüldüğü Gaziantep'te yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Hava sıcaklıkları özellikle haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında çok yüksektir. Aralık, ocak ve şubat aylarında ise çok soğuktur.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir?
Türkiye’nin pek çok şehrinden direkt ya da aktarmalı olmak üzere Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’na uçuşlar düzenleniyor. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta olan havalimanından şehre gitmek için HAVAŞ servisleri kullanılmaktadır.

Gaziantep’de Ne Yenir Ne İçilir?
Gaziantep, tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile müthiş bir coğrafyadır. Gaziantep kebapları, lahmacun, baklava, beyran olmak üzere pek çok lezzeti tadabileceğiniz bir şehirdir. Gaziantep'te sabahlar katmerle başlamaktadır. Beyran için Metanet tercih edilirken, sabah, akşam veya gece fark etmez. Fıstık alışverişi için Bakırcılar Çarşısı, Baklava için Koçak, Kadayıf için Erçelebi,  Küşleme için Kebapçı Halil Usta, Lahmacun için İmam Çağdaş’ı tercih edilmektedir.

Gaziantep’de Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Gaziantep Kalesi: Ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği konusunda kesin bir bilgi bulunmayan Gaziantep Kalesi, ülkemizde ayakta kalmış kalelerin en güzellerinden biri olarak anılır. Şehir merkezindeki Alleben Deresi’nin güneyinde yer alan bir tepe üzerinde yükselen kalenin Roma Dönemi’nden itibaren yoğun şekilde kullanıldığı bilinir. Tarihi yapının zindanlarının bulunduğu galeri bölümünde açılan “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” şehrin savunmasına dair heykellere ve rölyeflere ev sahipliği yapar.

Zeugma Mozaik Müzesi: Tarihi sevenlerin Gaziantep gezilecek yerler listelerinde yer verdikleri müze içerisinde Nizip İlçesi’ndeki Birecik Baraj Gölü kıyısında bulunan Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaikler sergilenir. Şehitkâmil İlçesi’ndeki kültürel alan gerek yapısal özelikleri, gerekse de barındırdığı eserler açısından dünyanın en önemli müzelerinden biri sayılıyor.2011 yılında açılan müzeye şehrin her yerinden toplu ulaşım araçları ile rahatça ulaşabilirsiniz. Mozaik müzesini müzekart ile ücretsiz gezilebilmektedir.

Bakırcılar çarşısı: Gaziantep’in yüzlerce yıllık geçmişe sahip bakır işçiliğinin nadide örneklerini Şahinbey İlçesi’ndeki tarihi kapalı çarşıda bulabilirsiniz. Şehrin en eski alışveriş alanı olan çarşıda el işi bakır eşya, baharat, kutnu kumaşı, yemeni gibi birçok ürün yıl boyunca turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Son yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ile görünümü iyileştirilen tarihi yapıdaki dükkanlar pazar günleri hariç haftanın her günü müşterilerini ağırlar.

Beyazhan Gaziantep Kent Müzesi: 1909 yılında Bayaz Ahmet Efendi tarafından yaptırılan Bayazhan içerisinde bulunan Gaziantep Kent Müzesi sesli ve elektronik rehber seçenekleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Her odasında farklı konuya yer verilen müzede gösterilen kısa filmleri izleyerek şehrin tarihi, kültürü, yöresel el sanatları, fıstık tarımı gibi konularda bilgiler edinilir. Müzede ayrıca Gaziantep Kalesi ve çevresindeki Kültür Yolu başta olmak üzere kentin simgesi 5 yapının maketleri sergilenir.

Emine Göğüs mutfak müzesi: Emine Göğüş mutfak müzenin yer aldığı ve 1905 yılında inşa edilen Kethüaczade Göğüş İbrahim Efendi Konağı, Gaziantep Kalesi’nin güneyinde bulunuyor. Ülkemizin mutfak kültürünü anlatan ilk müzesi unvanını taşıyan kültürel yapı Türkiye’nin ilk Turizm Bakanı Ali İhsan Göğüş’ün annesi Emine Göğüş’ün adı ile anılıyor. Kısaca Göğüş Konağı olarak adlandırılan yapı içerisindeki müzede şehrin geleneksel mutfak kültürü tanıtılıyor. Ülkemizin mutfak kültürünü anlatan ilk müzesi unvanını taşıyan kültürel yapıyı pazartesi hariç her gün ziyaret edilmektedir.

Zeugma Antik Kenti Belkıs Köyü: Nizip İlçesi’nin 10 km doğusundaki Belkıs Köyü sınırları içerisinde yer alan antik kentin tarihi Makedonya İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. Fırat Nehri’nin en sığ noktasında bulunması nedeni ile uzun süre önemli bir ticaret merkezi olarak varlığını sürdüren Zeugma’nın Roma döneminden kalma dünyaca ünlü mozaikleri 2011 yılından beri Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenir. 

Tarihi Antep Evleri Bey Mahallesi: Bey Mahallesi’nde bulunan Tarihi Antep Evleri kendilerine özgü mimarileri ile şehri ziyarete gelen tatilcilerin Gaziantep gezilecek yerler listelerinde kendilerine yer buluyor.Havara veya keymıh adı verilen kalkerli taşlar kullanılarak inşa edilen evlerin ocaklık, mahzen, gelin odası, çeşme, hayat (avlu) bölümleri görülmeye değer bölümleri olarak öne çıkıyor.Bir kısmı butik otel olarak ziyaretçilerini ağırlayan evlerden biri Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi olarak kullanılıyor.

Zincirli Bedesten: 18. yüzyılda Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan yapı yerel halk arasında Kara Basamaklı Bedesten adı ile anılır. Gaziantep Kunduracılar Çarşısı’nda bulunan iki katlı yapının içerisinde 80 dükkân bulunur. Şehre özgü el yapımı ve fabrikasyon ürünleri satın alabileceğiniz Zincirli Bedesten’in güney kapısındaki kitabede Kusiri’nin 4 mısralık şiiri yer almaktadır.

Rumkale: Yavuzeli İlçesi’ne bağlı Kasaba Köyü sınırları içerisinde bulunan Rumkale’nin tarihi antik dönemlere kadar uzanır. Doğa ile uyumlu mimarisi ile dikkat çeken yapının kendisi ve çevresindeki kalıntılar özellikle fotoğraf çekmeyi seven tatilcilerin muhteşem kareler yakalamasını sağlıyor. Günümüzde üç tarafı baraj suları ile çevrelenmiş olan tarihi yapıyı Kasaba Köyü’nden veya Halfeti’den kalkan tekne turlarına katılarak ziyaret edebilirsiniz.

Yesemek Açık Hava Müzesi: Zincirli kazılarını yapan Felix Von Luschan tarafından belirlenen ve kazıları Prof. Bahadır Alkım tarafından gerçekleştirilen Yesemek, Islahiye İlçesi’ne 23 km uzaklıkta yer alıyor. Günümüze kadar 300’e yakın heykelin çıkarıldığı açık hava müzesi Hitit Medeniyeti’nden kalma bölgenin en büyük taş ocağına ve heykel atölyesine ev sahipliği yapıyor. Haftanın her günü ziyarete açık tutulan müze ücretsiz olarak gezilir.

Gaziantep’te Ne Yapılır?
Gaziantep’in tarihi güzelliklerinin yanı sıra, yöresel eşsiz lezzetlerini de tadabilirsiniz.

Gaziantep’in Gece Hayatı Nasıldır?
Çevresinde bulunan şehirlere göre daha fazla nüfusa sahip olması ve yaşayanların büyük kısmını gençlerin oluşturması sayesinde Gaziantep geceleri oldukça eğlencelidir. Gaziantep gece hayatı, farklı konseptlere ev sahipliği yapmaktadı. Gece kulübü, bar ve kafeler; Gaziantep gecelerini renklendirir.

Gaziantep’te Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Gaziantep’te satın alınması gerekenlerin başında yine yiyecek çeşitleri vardır. Antep fıstığı, baklava, karpuz çekirdeği, kahke ve menengeç kahvesi listesinin başında gelir. Bunun yanında yemeni, kutnu kumaşı ve bakır işleri şehirde öne çıkan hediyelik eşyalar arasında sayılmaktadır. Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten, Gaziler Caddesi alışveriş için önerilir.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
36,61 C