OK

Erzurum Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
KAMPANYALI UÇUŞLAR
Erzurum - İstanbul
Erzurum Havalimanı(ERZ)
31.12.2021
ERZ IST
16:00
407,99 TL'dan itibaren
İncele
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Erzurum
Genel Bilgiler 
Tarihten bu yana, pek çok medeniyetin, kültürün beşiği olan illerimizden biri Erzurum… Erzurum, Pasinler’in eteklerinde, bir türküler ve masallar diyarıdır. Dadaşlarının namı Anadolu’yu alıp yürümüştür. Surlarının gücüyle bilinen Erzurum Kalesi, kentin asırlardır kabul edilen heybetini bütünler. Palandöken Kayak Merkezi, dünyanın en uzun kayak pistlerini barındırır. Erzurum’un şifalı kaplıcaları ve pınarları doğanın sağaltıcı gücüne inananları konuk eder. Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi manzarasıyla insanın düş gücünü zorlar; özellikle ilkbahar aylarında görünüm usta bir yönetmenin bir filmi karesi gibi eşsizdir. Erzurum daha çok Palandöken nedeniyle turist çeker, oysa bu kenti görenler hep daha fazlasını bulabileceklerini bilirler. Gizli değerler vardır, keşfedilmeyi bekleyen… Kitapların, rehberlerin anlatamayacağı, anlatmakta zorlanacağı değerler… Çifte Minareli Medrese’nin içinde kabartmalar, oymalar, örneğin… İnsan emeği ve yaratıcılığının Doğu’nun parlak güneşi ve çetin kışları ile sarmalanarak, bilgi ile halk kültürlerinin uyumlu bir biçimde gelişerek oluşturduğu değerlerdir bunlar. Bu nedenle Erzurum farklı mevsimlerde, farklı heyecanlar yaratabilecek bir kenttir. 

Erzurum’a Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Türkiye’nin en soğuk illerinden biri olan Erzurum’da sert karasal iklim özelleri hakim. Kış ayları oldukça soğuk ve karlı, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçen Erzurum’da yıllık sıcaklık ortalaması 5.7 °C. Yılın ortalama 3-4 ayı karla kaplı şehirde kış aylarında termometreler -25 °C'yi gösterebiliyor. Ocak ve şubat, soğuğu en fazla hissedeceğiniz aylar olmakla birlikte sıcaklık gündüzleri -5 °C civarında seyrediyor, temmuz ve ağustos aylarında ise 25 °C'ye kadar yükseliyor. 

Erzurum’a Nasıl Gidilir?
Erzurum’a gitmeyi planlıyorsanız İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan aktarmasız olarak Erzurum Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer farklı şehirlerden Erzurum’a gitmeyi planlıyorsanız İstanbul aktarmalı seferlerine de göz atabilirsiniz.

Erzurum’da Ne Yenir Ne İçilir?
Kültürel ve tarihi zenginlikleri açısından önemli olan her Anadolu kenti gibi Erzurum da mutfağıyla meşhurdur. Erzurum’un mantısı, su böreği, hamurlularının tadına doyum olmaz. Kadayıf dolması, koç kebabı, tortumcağ kebabı yörenin spesiyallerindir.
Erzurum merkezinde yöresel yemeklerin tadını çıkarabileceğiniz şık lokantalar bulabilirsiniz. Yeni açılan Erzurum Evleri bunlardan biri… Sultansekisi, geleneksel Doğa Anadolu mutfağının, Osmanlı mutfağının özel yemeklerini sunar. Tortumca Kebapçısı, yöreye özgü kebap türleri, et yemeklerini tatmak isteyenlerin uğramadan geçmemesi gereken bir lokantadır

Erzurum’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Çifte Minareli Medrese: İki katlı, dört eyvanlı ve açık bir avludan oluşan medresenin yapılış tarihi 13. yüzyıla dayanıyor. 4. Murat zamanından tophane ve kışla olarak da kullanılan medrese günümüzde de sergilere ev sahipliği yapıyor ve genel olarak da çay bahçesi olarak hizmet veriyor. Erzurum’un simgelerinden biri olan medrese diğer illerde bulunan çifte minareli medreseler arasında da en büyük olanı.
Palandöken Dağı/ Palandöken Kayak Merkezi : Palandöken Kayak Merkezi dik ve uzun pistleriyle Dünya’da sayılı kayak merkezleri arasına giren Türkiye’de ise en uzun kayak pistlerine sahip olan kayak merkezi kar kalitesi ile de birçok kayakçı tarafından tercih edilme sebebi. Yakınında bulunan konforlu otelleri ve uluslararası alanda gelişmiş pistleri ile de biliniyor. Ayrıca yerel ve uluslararası olarak da şimdiye kadar pek çok festivale ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam ediyor.
Ayrıca Palandöken Dağı yazın dağcıların en çok tercih edilen adreslerinden bir tanesi. Araştırmacılar tarafından da ziyaret edilen dağda çeşitli endemik bitkiler de bulunuyor.
Yakutiye Medresesi : 1310 yılında Cemaleddin Hoca Yakut Gazani tarafından yaptırılan medrese Cumhuriyet Caddesi’nde bulunuyor. Mimarisinde Erzurum Çifte Minareli Medrese’nin izleri görülen medresede kapalı avlu bulunuyor ve bu özelliği ile Anadolu’daki kapalı avlulu medresenin son örneklerinden olma özelliğini taşıyor. Anadolu kapalı avlulu medreselerin de en büyüğü medrese Türk-İslam mimarisi örneklerini yansıtıyor. Şimdi ise Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor.
Tortum Şelalesi / Tortum Gölü : Tortum Şelalesi ,Tortum Gölü’ndeki vadide bulunan kütleyi aşarak dökülür ve döküldüğü yerde dev kazanı oluşturur. Yaklaşık 50 metre yüksekliğinde olan şelale Dünya’nın en büyük şelalelerinden biridir. Çevresinde mesire alanları bulunan Tortum Şelalesi Erzurum merkeze 100 km uzaklıktadır. Doğa severlere eşsiz güzellikler sunan şelale ilkbahar aylarında artan görkemini şelalenin önünde bulunan izleme balkonundan seyretme şansına da sahipsiniz.
Üç Kümbetler : Anadolu’nun ilk Türk-İslam devleti olan Saltuklular zamanında yapılmış olan Üç Kümbetler Çifte Minerali Medrese’nin çok yakınında bulunuyor. Taş yapıların üçünün de birbirinden farklı mimaride olması en ilgi çeken özelliklerinden bir tanesi. Bir diğer önemli özelliği ise UNESCO’nun bu yapıyı döneminde yapılan en iyi taş işçiliği olarak seçmesi.
Erzurum Kalesi: 5. yüzyılda Bizanslılar tarafından yaptırıldığı tahmin edilen Erzurum Kalesi, içindeki saat kulesi ile farklı bir mimariye sahip. Selçuklu ve Bizans eserleri ile yan yana konumlanan kale, şehrin görülmesi gereken yapılarından biri.
Erzurum Ulu Camii: Saltuklular döneminde yaptırılan Erzurum Ulu Camii, şehrin en görkemli yapılarından biri. Kırlangıç yuvasını andıran bir tepe mimarisine sahip olan cami, şık yapısıyla yöresel unsurların göz alıcı bir sentezini sunuyor.

Erzurum’da Ne Yapılır?
Her adımda farklı bir tarihin izlerini gözler önüne seren Erzurum, hiç bilinmeyen güzellikleriyle misafirlerine göz kırpıyor. Anadolu'nun bu güzel şehrinde yapılacak birçok aktivite, görülecek sayısız mekan var.
Erzurum oltu taşı işçiliğiyle ünlü bir şehir. Geziniz sırasında şehrin birçok yerinde kurulan tezgahlardan ve dükkanlardan oltu taşıyla yapılan küçük aksesuarlardan kesinlikle almalısınız..
İspir ilçesinin güzelliğine güzellik katan Çoruh Nehri'nde rafting yapmadan Erzurum'dan ayrılmayın. Özellikle rafting tutkunuysanız bu heyecanı bir de Çoruh Nehri'nde yaşayabilirsiniz.
Eğer kış mevsiminde Erzurum'da olacaksanız Palandöken Kayak Merkezi'ne gidip kayak yapmadan tatilinize son vermeyin. Şehrin en önemli aktivitelerinin başında geliyor kayak.

Erzurum’un Gece Hayatı Nasıldır?
Erzurum’un genelinde aktif bir eğlence hayatı olduğundan bahsetmek pek mümkün değil. Ancak kayak mevsiminde Palandöken’de geceleri biraz daha hareketli. Çok geç saatlere kadar olmasa da bu zamanlarda Palandöken’deki barlarda geceleri eğlenceli vakit geçirerek dans edebilirsiniz. Genelde otellerin kendi içlerinde düzenledikleri parti ve aktiviteler, Palandöken’in gece hayatını oluşturuyor; yani etkinliklerin takibinde olmak her zaman iyi bir fikir. Ayrıca birçok otelde geceleri şömine başında soğuk havayı sıcak içeceklerle ısıtıp canlı müzik de dinleyebiliyorsunuz. 

Erzurum’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Erzurum’dan özgün armağanlarla dönmek istiyorsanız, Oltu’ya uğrayın. Oltu taşından yapılmış eşyalar sizin de, sevdiklerinizin de hoşuna gidecektir. Asıl adı kehribar olan bu ilginç taş, tespih, ağızlık, kolye gibi eşyaların yapımında yaygın olarak kullanılıyor. Çeşitli ziynet eşyaları, heykelcikler yabancı ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Bölge folklorunu anımsamak isteyenler zığva gibi yöresel giysilerden satın alabilirler.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
26,01 C