OK

Diyarbakır Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Diyarbakır
Genel Bilgiler 
Diyarbakır, Türkiye'nin enkalabalık 12. Şehri olup, 2019 sonu itibarıyla 1.756.353 kişilik nüfusludur. Diyarbakır’ın yüzölçümü 15.272 km²' olup, denizden yüksekliği 674 m'dir. Kent merkezi ise yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Diyarbakır’a Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Diyarbakır’da karasal iklimin sert geçmekle birlikte, yazlar oldukça sıcak geçer. Diyarbakır’ın en güzel zamanları yağışların azaldığı ve güneşin yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı bahar ayları olup kısa zamanlı bir seyahat programıyla Diyarbakır’ı gezebilirsiniz.
Diyarbakır'da sert bir kara iklimi olmakla birlikte, yazları çok sıcak geçmektedir. Kış soğukları ise Doğu Anadolu'da olduğu kadar şiddetli geçmez. Bunun başlıca nedeni, Güneydoğu Toroslar yayının kuzeyden gelen soğuk rüzgarları kesiyor olmasıdır.

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?
Diyarbakır Havalimanı şehir merkezine 10 kilometre uzaktadır. Şehir merkezine gitmek için taksi ya da saat başı hareket eden belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı ve Üniversite arasında hizmet veren Z2 otobüsleri; Dağkapı, Adliye, Gevran, Yenihal ve Zümrütkent gibi pek çok merkezi noktaya ulaşmaktadır.

Diyarbakır’da Ne Yenir Ne İçilir?
Diyarbakır tarih boyunca Süryani, Arap, Yahudi, Türk, Kürt olmak üzere birçok halkı ağırladığı için, mutfağı çok çeşitlidir. Lebeni’den Meftune’ye , Hıllorik’ten Karpuz’a  şehre misafir olanlara enfes lezzet yelpazesi sunmaktadır. Başlıca yemekleri Kibe Mumbar (Bumbar), Kaburga Dolması, Diyarbakır Ciğeri, Cartlak Kebabı, Lebeni, Meftune, Duvaklı Pilav, Nardanaşı, Pıçık (Hıllorik Aşı), Patlıcan Dizme, Mahlepli Diyarbakır Çöreği, Ayvalı Kavurma, Burma Kadayıf, Karpuz, Sumak Suyu

Diyarbakır’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Diyarbakır, tarih boyunca pek çok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Mezopotamya ile Anadolu medeniyetlerinin geçiş bölgesinde olan şehrin geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanır. Bir dönem Romalıların, Bizanslıların ve daha sonra Osmanlının egemenliğini sürdürdüğü şehir, günümüzde hala o döneme ait izleri taşımaktadır. 

Diyarbakır Surları: Çin Seddi'nden sonra dünyanın en uzun suru olarak bilinmektedir. Üzerindeki kabartma, motifler, kitabeler ve her medeniyetten bir izin taşımaktadır. Diyarbakır Surları 5 bin 100 metre uzunluğundadır. 12 metre yüksekliğinde olan ve 82 burcu bulunan surlar,  kentin en ilgi çekici yapılarından biridir.

Hasan Paşa Hanı: Diyarbakır'ın Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Sokullu Mehmet Paşa'nın oğlu Vezirzade Hasan Paşa tarafından yaptırılmış ve uzun yıllar tüccar hanı olarak kullanılmıştır. Restorasyon çalışmalarının ardından yenilenen han, Diyarbakır'ın önemli tarihi ve turistik mekanları arasında yer alır.

Hevsel Bahçeleri: Dicle Nehri ile tarihi surlar arasında yer alan 8000 yıllık geçmişiyle yalnızca Diyarbakır'ın değil; ülkemizin de en önemli tarihi varlıklarından biridir. Tarih boyunca uzun yıllar şehrin bütün sebze ve meyve ihtiyacının sağlandığı  bu bahçeler, kentin mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. 

Kervansaray: Mimarisi ve iç yapısı ile Diyarbakır'da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden  biri olan kervansarayın yapımına 1521 yılında başlanmış ve 1527 yılında bitirilmiştir. Han 72 oda, 17 dükkan ve 800 deve alabilecek kapasitede bir ahırdan oluşmaktadır. Bugün ise restore edilip otel haline getirilmiştir.

Sülüklü Han: Han 1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yaptırılmış olup, içinde bulunan bir kuyudan bir dönem hekimler tarafından  şifa amaçlı sülükler çıkarılır ve bu sebeple hana Sülüklü Han ismi verilmiştir. Günümüzde ise restore edilmiş bir şekilde kafe olarak hizmet vermektedir. 

Ulu Camii: Anadolu'nun en eski camisi olarak bilinmektedir. 639 yılında Diyarbakır'ın İslam orduları tarafından fethedilmesinden sonra şehrin en büyük Hristiyan kilisesinin (Mar Toma Kilisesi) camiye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Cami, İslam dünyasının 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilir.

Asur Kalesi: Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde yer alan ve Asurlular tarafından yapılan Asur Kalesi Diyarbakır'ın en önemli tarihi varlıkları arasında yer alır.  Asur Kalesi'nde ana kayanın oyulmasıyla elde edilmiş tüneller tespit edilmiştir. Ayrıca kalenin kuzeydoğusunda Asur krallarına ait kral mezarlıkları da bulunmaktadır.

Meryem Ana Kilisesi: Kilise 3. Yüzyıldan kalmadır. Zamanla bir çok onarım görmüş olan kilise, dört avlu, divanhane ve din adamlarının yaşadıkları bölümlerden oluşur.

Çayönü Buluntuları: İlk yerleşik hayata geçilen yerlerden biri olan Çayönü  antik kenti, cilalı taş devrine; yani günümüzden yaklaşık 9000 yıl öncesine ait izler taşımaktadır.  Çayönü antik kenti Diyarbakır'ın 65 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır. Bu İlkel yerleşmesinde çıkartılan öğütme taşları, çakmak taşı, kemikten ve bakırdan yapılan çeşitli aletler Diyarbakır Arkeolojik Müzesi’nde sergilenir.

On Gözlü Köprü:  On Gözlü Köprü, Dicle Köprüsü, Silvan Köprüsü ve Mervani Köprüsü olarak dört ayrı isimle bilinen ihtişamlı köprü,  Mervaniler devrinde Diyarbakır hükümdarı Nizamüddevle Nasr tarafından 1065 tarihinde yaptırılmıştır. Şehrin önemli tarihi yapılarından biridir.

Diyarbakır’da  Ne Yapılır?
Diyarbakır’da gezilecek yerlerin yanı sıra, eşsiz yöresel lezzetlerini de tadabilirsiniz.

Diyarbakır’da Gece Hayatı Nasıldır?
Sanıldığının aksine Diyarbakır'da oldukça renkli bir gece hayatı vardır. Diyarbakır'daki eğlence mekânlarından bazıları ise Hayal Kahvesi Diyarbakır, Mümessiler Lokali, Maça Kızı Cafe Bar, Habitat Garden, Cheffy Baro Lokali, Biraver Pub, Nefes Bar Diyarbakır, Sinan Restoran ve Roll Bar'dır.

Diyarbakır’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
El sanatı ve işlemeleri konusunda iddialı olan şehir, hasır bilezik, kişmiş gerdanlık ve gümüş işlemeleri ile ziyaretçilerin gözdesi olmuştur. İpek şallarıyla oldukça ünlenmiş olmasıyla birlikte ve aynı zamanda meşhur örgü peyniri Gazi Caddesi’ndeki Peynirciler Pazarı’nda bulabilirsiniz. Şehirde ipekçilik ve bakırcılık oldukça gelişmiştir. Diyarbakırlıların Sipahi Pazarı olarak adlandırdığı Bakırcılar Çarşısı’ndan bakırdan yapılan el emeği ürünler sergilenmektedir. 
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
37,51 C