OK

Pandemi Sıkça Sorulan Sorular
Size tüm seyahatiniz boyunca sağlıklı ve güvenli bir deneyim sağlamak her zaman ilk önceliğimizde. Pandemi sürecinde değişen uygulamalarımız hakkında sıkça sorulan sorulara yakından bakın.

UÇUŞA HAZIRLIK


Uçağa binebilmek için sağlık raporu olması gerekli mi? 
Yurt içi uçuşlarımızda var olan HES kodu gereksinimi dışında ilave bir sağlık raporu gereksinimi yoktur. Bununla birlikte hastalık belirtisi gösteren yolcularımız ve imkan tanınan havalimanlarında ateş ölçümü sonrasında 38 derece ve üzeri ateşi olan yolcularımız uçuşa kabul edilmeyebilirler.

HES kodu nedir? Nereden HES kodu alabilirim? 
HES (Hayat Eve Sığar) kodu yalnızca Türkiye iç hat uçuşlarında bir zorunluluk olup bu sayfadan HES kodu ile ilgili tüm gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

HES kodu nedir?
ES Kodu test sonucu pozitif olan veya pozitif hasta ile teması bulunan yolcuların havalimanında bulunmasını azaltmak ve yurt içi uçuşlara katılmasına engel olmak amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya alınmış kişiye özel bir koddur. Bilet alırken geçerli bir HES kodunuz bulunması zorunludur. Eğer biletinizi HES kodu zorunluluğu gelmeden önce aldıysanız bu sayfanın üstünde bulunan alandan PNR ve soyisminizi kullanarak biletinize HES kodunuzu ekleyebilirsiniz. HES kodunun check-in süreçleri için de zorunlu olarak girilmesi gereken bir bilgi olduğunu önemle hatırlatır, sağlıklı yolculuklar dileriz.

HES Kodu Nasıl Alınır?
Kişiye özel HES kodunuzu; Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak, e-Devlet uygulaması üzerinden veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuzun geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak alabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip (yabancı kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan) yolcularımız ise HES kodlarını aralarında boşluk olacak şekilde HES, kimlik numarası, doğum yılı ve HES kodunun geçerli olması gereken gün sayısını yazıp 2023’e SMS yollayarak alabilirler.
Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu tüm yurt içi uçuşlar için bir zorunluluktur. HES kodu ve Hayat Eve Sığar uygulaması ile ilgili daha fazla bilgi almak ve aklınıza takılan soruları sormak için Sağlık Bakanlığı çağrı merkezine 0850 477 04 77 numarasından ulaşabilirsiniz.
HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler
• HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip (yabancı kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan) yolcularımız için yurt içi uçuşlarda zorunluluktur. HES kodu yabancı uyruklu yolcularımız için zorunlu değildir.
• HES kodları uçuşa 24 saat kala kontrol edilir ve yolcularımıza uçuşları hakkında bilgilendirme yapılır. Sağlık Bakanlığınca seyahatine onay verilmeyen yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecektir.
• HES kodu belirli bir süre boyunca geçerli ya da süresiz olabilir. HES kodunuzun son seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir. Aksi durumda rezervasyonunuz onaylanmayacaktır.
• Henüz 2. yaş gününe ulaşmamış olan bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir.
• 18 yaş altı yolcularımız için HES kodu SMS ve e-Devlet üzerinden temin edilebilir. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden çocuklarınıza HES kodu oluşturmak için çalışmalar devam etmekte olup, yakın zamanda hizmetinize sunulacaktır.
• Yurt içi aktarması bulunan yurt dışı uçuşlar için (Örn: İstanbul aktarmalı Trabzon-Londra uçuşu) HES kodu zorunluluğu bulunmamaktadır. Aktarma süresinin 24 saati aştığı durumlarda ise yurt içi uçuşlar öncesinde HES kodu bir zorunluluktur.

Bebeğim için HES kodu almama gerek var mı? 
Bebek yolcular için HES kodu alınmasına gerek yoktur. Biletleme aşamasında yer alan HES kodu giriş alanında bebeğinizin isminin bulunmadığını göreceksiniz. 2 yaşını doldurmamış tüm misafirlerimizin bebek yolcu statüsünde kabul edilip 3 yaşından gün almış yolcularımızın çocuk sayıldıklarını hatırlatmak isteriz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilim. HES kodumu nasıl alabilirim? 
HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip (yabancı kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan) yolcularımız için yurt içi uçuşlarda zorunluluktur. HES kodunuzu nasıl temin edeceğinizi öğrenmek için Hayat Eve Sığar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İç hat uçuşlarına nasıl katılabilirim? 
İç hat seferlerimiz 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren başladı. Bu uçuşlarımıza katılabilmek için kişisel HES kodu almanız gerekiyor. Detaylar için Hayat Eve Sığar sayfamızı ziyaret edin.

Seyahat İzin Belgem var. Uçuşlara katılmak için HES kodumun da olması gerekiyor mu? 
Seyahat İzin Belgesi HES kodu yerine kullanılmamaktadır. Detaylar için Hayat Eve Sığar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

65 yaş ve üzeriyim. Şehirlerarası yolculuk yapabilir miyim? Uçuşlara katılabilir miyim? 
29 Mayıs 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge doğrultusunda Seyahat İzin Belgesine sahipseniz ya da Genelge kapsamında belirtilen şartlara uygunsanız şehirlerarası seyahat edebilir ve uçuşlara katılabilirsiniz. Seyahat İzin Belgenizin yanı sıra HES kodu da almanız gerektiğini unutmayın.

Uçağa binebilmek için Covid testi yapılacak mı? 
Sağlık Bakanlığımızın talimatları kapsamında henüz böyle bir uygulama yapılmamaktadır.Bu tür bir uygulamanın zorunlu olması halinde yolcularımız iletişim kanallarımız ve web sitemizden bilgilendirileceklerdir.

Pandemi sürecinde uçuş boyunca maske takılması zorunlu mu? 
Maske kullanımı havalimanı içinde olduğu gibi, uçağa girişte ve uçuş boyunca da zorunludur. Sadece cerrahi maske kullanabilirsiniz. Tek kullanımlık cerrahi maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi gerektiğinden bu maskeleri kullanan yolcularımızın yeterli sayıda maskeyi hazır bulundurması gerekecektir.

Pandemi sürecinde bebek ve çocuk yolcular için maske zorunluluğu var mıdır? 
Seyahatlerin başlangıcından bitimine kadar (bilet satış, check-in, boarding, uçuş, iniş ve bagaj alımından terminali terk edene kadar) yolcularımızın cerrahi maske takması gerekmektedir. Bebeklerde (0-2 yaş) boğulma riski nedeniyle maske kullanılmamalıdır. 6 yaşın altında olan çocuk yolcular maske kullanmayabilirler.

Seyahat izin belgesi nedir? Uçağa binebilmek için seyahat izin belgesi almama gerek var mı? 
Seyahat izin belgeleri yalnızca 65 yaş üstü yolcularımız için iç hat uçuşlarda gereklidir. Dış hat bağlantılı iç hat uçuşlarda da Seyahat izin belgesi gerekliliği kaldırılmıştır.

12 yaş altı yolcular yalnız seyahat edebilir mi? Refakatçi uygulaması halen geçerli mi?  
Pandemi sürecinde geliştirdiğimiz sağlık standartları gereği; 7-12 yaş aralığındaki çocuk misafirlerimiz yurt içi ve yurt dışı doğrudan uçuşlarda UM (refakatsiz çocuk yolcu) olarak kabul edilecektir. Ancak yurt içi ve yurt dışı tüm aktarmalı uçuşlarda 7-12 yaş aralığındaki çocuk misafirlerimizin ebeveynleri, birinci derece akrabaları ya da kanuni temsilcileri ile beraber seyahat etmeleri gerekmektedir.
Uygulamamız tüm Türk Hava Yolları ve AnadoluJet uçuşları için geçerlidir

On sekiz (18) yaş altı için HES kodu nereden alınır? 
Onsekiz (18) yaş altı yolcularımız HES kodunu e-Devlet uygulaması üzerinden alabilirler.

18 yaşından küçüğüm. Şehirlerarası yolculuk yapabilir miyim? Uçuşlara katılabilir miyim? 
Pandemi sürecinde geliştirdiğimiz sağlık standartları gereği; 7-12 yaş aralığındaki çocuk misafirlerimiz yurt içi ve yurt dışı doğrudan uçuşlarda UM (refakatsiz çocuk yolcu) olarak kabul edilecektir. Ancak yurt içi ve yurt dışı tüm aktarmalı uçuşlarda 7-12 yaş aralığındaki çocuk misafirlerimizin ebeveynleri, birinci derece akrabaları ya da kanuni temsilcileri ile beraber seyahat etmeleri gerekmektedir.
Uygulamamız tüm Türk Hava Yolları ve AnadoluJet uçuşları için geçerlidir
12-18 yaş arası yolcularımız tüm uçuşlarında yalnız seyahat edebilirler.

Pandemi sürecinde yabancı uyruklu yolcular için HES kodu uygulaması ve ilgili yolcuların uçuşa kabulleri nasıl olacak? 
HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip (yabancı kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan) yolcularımız için zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili çalışmalar yapmakta olup ilerleyen süreçte uygulamayla ilgili değişiklik olması durumunda bakanlığın sitesinden ve Türk Hava Yolları internet sitesinden duyuru yapılacaktır.

Pandemi sürecinde HES kodu mesajında sağlık problemi olması durumunda uçuşa kabul edilir miyim? 
Sağlık Bakanlığının talimatı gereği check-in veya boarding sürecinde Sağlık Bakanlığı sisteminden HES kodunun sahibi ile ilgili uçuşuna engel bir uyarı gelirse yolcu uçuşa kabul edilmeyecek olup sağlık birimi ile iletişime geçmesi sağlanacaktır.

Pandemi sürecinde yurt dışından gelen iç hat bağlantılı uçuşlar için HES kodu alınması gerekir mi? 
Yurt dışı uçuşlarda HES kodu zorunlu değildir. Yurt içi aktarması bulunan yurtdışı uçuşlar için ise (Örn: İstanbul aktarmalı Trabzon-Londra uçuşu) yalnızca aktarma süresinin 24 saati aştığı durumlarda, yurt içi uçuşunuzun öncesinde HES kodu istenilecektir.

Pandemi sürecinde 65 yaş üstü yolcu kabul ediliyor mu? 
Genelge kapsamında belirtilen şartlara uygunsanız uçuşlara katılabilirsiniz. Genelge kapsamı aşağıdaki gibidir.
• Yurt dışından gelen 65 yaş ve üzeri misafirlerimiz için özel izin belgesine gerek yoktur.
• Yurt dışından gelen ve herhangi bir yurt içi seferine katılacak 65 yaş ve üzeri misafirlerimiz için özel izin belgesi zorunludur.
• Aktarmalı uçuşla yurt dışına çıkacak seferlere katılacak 65 yaş ve üzeri misafirlerimiz için iç hat uçuşlarında özel izin belgesi zorunludur.
• Direkt uçuşlarla yurt dışına çıkacak 65 yaş ve üzeri misafirlerimiz için özel izin belgesine gerek yoktur.

Pandemi sürecinde kronik hastalığı bulunan yolcular uçuşa kabul edilecek mi? 
İçinde bulunduğumuz süreçte konuyla ilgili uygulamalarımızda değişiklik yoktur. Yolcu beyanına göre işlem yapılmakta ve gerektiği takdirde, “Uçakla seyahatinde sakınca yoktur.” ibaresi yer alan doktor raporu istenmektedir.

Ateş ölçülecek mi? Hangi koşullarda yolcular uçağa alınmayacak? 
İmkan tanınan havalimanlarında yolcularımızın uçağa binişinden önce ateşi ölçülmekte ve 38 derece üzerinde ateşi olan yolcularımızın uçağa binmesine izin verilmemektedir.

Pandemi sürecinde hamile yolcu seyahatinde kısıtlama var mı? 
Hamile yolcularımızın uçağa kabulü Mevcut kurallara göre yapılmaktadır.

Pandemi sürecinde evcil hayvanım ile seyahat edebilir miyim? 
İç hat seferlerimizde mevcut prosedürümüze uygun şekilde evcil hayvan kabulü yapılmaktadır. Dış hat uçuşlarda herhangi bir ülke kısıtlaması olmadığı müddetçe normal süreç devam etmektedir.

Sağlık sebepleriyle maske takamıyorum. Maskem olmadan seyahat edebilir miyim? 
Kalp, solunum, astım ve otizm gibi uzun süre maske kullanamayacak rahatsızlıkları olan yolcularımız doktor raporu ibraz etmek kaydıyla yüz koruyucu ile seyahat edebilirler.

Pandemi sürecinde sadece siperlik takarak uçuş gerçekleştirebilir miyim? 
Özel rahatsızlıkları olan yolcularımız dışında uçuş süresince tüm yolcularımızın maske takması zorunludur. Dileyen yolcularımız maske üzerine ilaveten siperlik de kullanabilirler.

Hasta yolcu sedyede yolculuk yapabilecek mi? 
Mevcut kurallarımız çerçevesinde sedyede yolculuk uygulamamız devam etmektedir. Sedye kullanması gereken bir hastalığı bulunan yolcularımız ancak doktor raporuyla uçuşlara katılabilir. Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlanan bu raporun uçuştan en fazla 10 gün önce alınmış olmasına ve üzerinde “Uçakla seyahatinde sakınca yoktur.” ibaresinin yer almasına dikkat edilmelidir.

Uçuş sırasında kendi solunum cihazımı kullanabilir miyim? 
Mevcut kurallar geçerli olup uçuşa kabul edilebilen solunum cihazları bu süreçte de kullanılabilecektir.

Sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde uçuşlar iptal mi oluyor? Sokağa çıkma yasağı varken uçuşa nasıl gelebilirim? 
Sokağa çıkma yasakları T.C. İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile bildirilmekte olup her bir yasak çerçevesinde farklı kurallar olabilmektedir. Yasak kararı alındığında bu kurallar web sitemiz anasayfasında duyurulmaktadır.

UÇUŞ ÖNCESİNDE


Pandemi sürecinde ne kadar süre önce havalimanında olmalıyım? 
Havalimanlarında alınan yeni önlemler nedeniyle oluşabilecek ek zaman ihtiyaçları çerçevesinde iç hat ve dış hat uçuşlarınızdan 3 saat önce havalimanında bulunmanızı öneririz.

Pandemi sürecinde havalimanına gelirken yedek maske ihtiyacım var mıdır? 
Kişisel sağlık tedbirleri kapsamında, yasal olarak zorunlu olmasa dahi evinizden çıktığınız andan itibaren maske takmanızı öneriyoruz. Tek kullanımlık cerrahi maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi önerilmektedir. Seyahat sürenizi göz önüne alarak yeterli miktarda yedek maskeyi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Pandemi sürecinde X-Ray cihazları ve sepetler dezenfekte ediliyor mu? 
İstanbul Havalimanı’nda kontrol noktalarında bulunan X-Ray cihazları ve eşya sepetleri havalimanı işletmesi tarafından düzenli aralıklarla dezenfekte edilmektedir.

Covid-19 sonrası İstanbul Havalimanı girişinde alınan tedbirler nelerdir? 
İstanbul Havalimanı’na gelen tüm yolcular dezenfektanlı paspasın üzerinden geçerek terminale giriş yapmaktadır. Terminal girişi kapılarındaki metal kapı dedektörlerinde ilave olarak vücut tarama cihazları kullanılmakta ve ayrıca yolcuların ateş ölçümü yapılmaktadır.

Pandemi sürecinde İstanbul Havalimanı’ndaki hava sirkülasyonu nasıl yapılmaktadır? 
İstanbul Havalimanı terminal genelinde %100 temiz hava sirkülasyonu sağlanmakta olup terminal genelinde temiz hava akışı düzenli olarak kontrol edilmektedir.

Pandemi sürecinde İstanbul Havalimanı terminali içerisinde teması en aza indirmek için ne gibi koruyucu tedbirler alındı? 
İstanbul Havalimanı içerisinde, çeşitli noktalarda konumlandırılan hijyen ürünleri otomatları bulunmaktadır. Yolcular ile direkt temasın olduğu (danışma noktaları, alışveriş yapılan alanlar, döviz büroları vb.) alanlarda siperlikler ile izolasyon sağlanmaktadır.

Pandemi sürecinde yolcu ve personel yakınları havalimanına neden alınmıyor? 
Sosyal mesafeyi koruyabilmek ve tüm yolcularımıza daha sağlıklı bir ortam sağlayabilmek amacıyla, yolcu ve personel haricinde kimse havalimanına alınmamaktadır.

Pandemi sürecinde terminale yolcu harici girişler yasak olması sebebiyle refakate ihtiyaç duyan hasta/engelli yolcuların işlemleri nasıl gerçekleştirilecek ? 
Terminal girişindeki güvenlik görevlilerine bilgi verildiği takdirde, gerekli kontrollerin yapılmasına takiben hasta ve engelli yolculara yardımcı olunmakta; hasta ve engelli yolcuların refakatçilerinin havalimanına girişine müsade edilmektedir.

Pandemi sürecinde yolcu check-in ve boarding salonları ne sıklıkla temizleniyor?
İstanbul Havalimanı’nda bulunan check-in ve boarding salonları Havalimanı otoritesi tarafından sürekli takip edilerek dezenfekte edilmektedir.

CIP (Özel Yolcu) salonları açık mı? 
İstanbul Havalimanı’nda iç hatlarda Lounge Domestic, dış hatlarda Lounge Miles&Smiles ve Ankara Esenboğa Havalimanı’nda İç Hat Özel Yolcu Salonu hizmete açılmıştır. Diğer özel yolcu salonlarımızın açılması halinde iletişim kanallarımız ve web sitemiz üzerinden bilgilendirme yapılacaktır.

Salgın nedeniyle uçuşlarda önlemler alındı mı? 
Salgın nedeniyle hem uçuş öncesi havalimanlarında, hem uçuşta hem de uçuş sonrasında bir takım önlemler alınmıştır. 

CHECK-IN VE BAGAJ


İç ve dış hat kabin bagaj hakkı ne kadar? 
Pandemi sürecinde yolcularımız kabin bagajı olarak yalnızca 30x45x10 cm ebatlarına ve 4 kg ağırlığa kadar kişisel eşyalarını yanlarına alabileceklerdir. Normal süreçte Business kabinde 2 parça ve 8kg ağırlığa kadar, Ekonomi kabinde 1 parça ve 8kg ağırlığa kadar olan kabin bagaj hakları pandemi süreci boyunca kayıtlı bagaj haklarına ilave edilecektir.

Pandemi sürecinde biniş kartımı temassız nasıl alırım? 
Mobil uygulamalarımız üzerinden mobil biniş kartı alarak tamamen temassız bir şekilde boarding kapısına gidebildiğiniz gibi kontuarlarda yapılan düzenlemeler ile biniş kartınıztemassız verilmektedir. Ayrıca check-in kiosklarında yapılan geliştirme ile T.C. kimlik kartlarınızın arkasında bulunan barkodu kiosk cihazındaki lazer okuyucuya okutarak temassız otomatik check-in yapabilir ve sistemin sizin adınıza seçtiği koltuğa basılan boarding kartınızı alabilirsiniz.

Pandemi sürecinde sırt çantamı el bagajı olarak uçağa götürebilir miyim? 
Yeni uygulamada sadece kişisel eşya olarak çanta ebatı 40x30x15 cm ve 4 kg’ı geçmiyorsa uçağa alınmaktadır.

Covid-19 sonrası check-in kontuarlarında işlemler güvenli bir şekilde uygulanabilecek mi? 
Check-in kontuarlarında fiziki mesafeyi koruyacak şekilde yerlere mesafe çizgileri yerleştirildi. Check-in kontuarlarının üzerine, personelimiz ile aranızdaki güvenli hizmet mesafesini korumak için siperlikler eklendi. 
İstanbul Havalimanı’nda temassız bir deneyim sunulması için biniş kartı makinaları yolcuların kendi kartlarını teslim alacağı şekilde konumlandırıldı.

Covid-19 sonrası kabin bagajı alabilecek miyim? 
Uçak içinde hareketliliği azaltmak ve fiziksel mesafenin korunması için uçak içerisine kabin bagajı kabul edilmemektedir. Kabin içerisine kişisel eşyalarınızdan yalnızca bir tanesini alabilirsiniz. El çantası, laptop, kamera, şemsiye ve bebek puseti yolcu beraberinde taşınabilecektir. Yolculara kabin bagajı hakları kabin altına teslim etmeleri için ilave kayıtlı bagaj hakkı olarak sunulacaktır. Kabin içine sadece kişisel eşyalar kabul edilecek olup eşyalarınızın ebatlarının 40x30x15 cm ölçülerini ve ağırlığının 4 kg ağırlığı aşmaması gerekmektedir.

Pandemi sürecinde online check-in yaptıysam bagajımı temassız nasıl teslim edebilirim?   
İstanbul Havalimanı’nda bulunan Self Bag Drop check-in alanında mobil biniş kartınızdaki QR kodunuzu okutarak kendi bagajınızı etiketleyebilir ve kabin altına alınmak üzere bagaj bandına bırakabilirsiniz.

Bagajlar alınır ve verilirken dezenfekte ediliyor mu? 
İstanbul Havalimanı’nda kontrol noktalarında bulunan X-Ray cihazları ve eşya sepetleri havalimanı işletmesi tarafından düzenli aralıklarla dezenfekte edilmektedir. Fakat bagaj teslimi ve alımında böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

Pandemi sürecinde Çocuk bakım çantaları ve hasta/engelli yolculara ait çanta ve malzemeler kabine alınabilir mi? 
Bebekli, çocuklu ve tıbbi malzeme ihtiyacı olan yolculara ait çantalar; ebatları uygun olmak koşuluyla uçak içine alınabilmektedir. Bu durumdaki yolcularımızın kabin içi eşyaları 4 kg’a kadar herhangi bir ebatta kabül edilmektedir.

Pandemi sürecinde sıvı kısıtlamasında değişiklik var mı? 
Pandemi döneminde Sıvı kısıtlamalarında herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Pandemi sürecinde kayıtlı bagaj taşıma hakkıma el bagajı hakkımı ilave edebilir miyim? 
Business Class uçan yolcularımız 2 adet; Economy Class seyahat eden yolcularımız 1 adet el bagajı haklarını kayıtlı bagaj hakkına ilave edebilirler.

Pandemi sürecinde check-in ve boarding kabul süreleri değişecek mi? 
Terminaldeki check-in sonrası işlemlerde alınan önlemlerin sebep olabileceği ek sürelere istinaden check-in kapanış sürelerimiz 15’er dakika öne alınmış olup iç hatlarda planlanan kalkış saatine 60 dakika, dış hatlarda ise 75 dakika önce uçuşlar check-in işlemlerine kapanacaktır. 
İç hatlar için 1 saat, dış hatlar için 2 saat önce boarding kapısında olunması önerilmektedir. 
Uygulamalarımızda yapılabilecek değişiklikler resmi iletişim kanallarımızda duyurulacaktır.

Uçak içine dezenfektan veya kolonya alabilecek miyiz? 
Sıvı kısıtlamaları çerçevesinde yolcularımıza ait olan 100ml üzerinde dezenfektanlar ve kolonyalar uçak içerisine alınamamaktadır. 100ml altındaki dezenfektan veya kolonyalar için bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Uçak içine kendi atıştırmalıklarımızı alabilecek miyiz? 
SHGM kapsamında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bununla birlikte yolcularımızın aynı koltuk sırasında bulunan diğer yolcularımız ile aynı anda maskelerini çıkartmamalarını ve diğer yolcularımızın haklarına riayet ederek kendilerine bir rahatsızlık beyan edilmesi halinde maskelerini takmalarını rica ederiz.

Uçak içine ilaç alabilecek miyiz? 
Yolcu beraberinde bulundurulmasına koşulsuz olarak izin verilen ilaçlar ve tıbbi malzemeler listesine uygun olduğu sürece uçak içine ilaç alınabilmektedir.
Uçak içine teknolojik ürün alabilecek miyiz? (laptop, fotoğraf makinesi, kamera) 
Pandemi süreci kabin içi bagaj hakları çerçevesinde ebatları 40x30x15 cm ve ağırlığı 4 kg’ı geçmeyecek şekilde teknolojik ürün taşınmasında bir engel yoktur.

Uçak içine müzik aletleri alınabilecek mi? 
Pandemi süreci kabin içi bagaj hakları çerçevesinde ebatları 40x30x15 cm ve ağırlığı 4 kg’ı geçmeyecek şekilde müzik ekipmanı taşınmasında bir engel yoktur.

Pandemi sürecinde tekerlekli sandalyeler dezenfekte ediliyor mu? 
Tekerlekli sandalye hizmeti sağlayan iş ortaklarımız her kullanımdan sonra ekipmanları dezenfekte etmektedir.

Pandemi sürecinde ateş ve öksürük gibi belirtileri bulunan yolcular bilet değişikliği yapılabilir mi?
Hastalık belirtisi gösteren yolcularımız yalnızca uçuşa kabul edilmemeleri halinde Mevcut bilet kuralları çerçevesinde işlem yapabileceklerdir. Yolcunun kendi beyanı çerçevesinde değişiklik veya iade hakkı tanınmamaktadır. Bununla birlikte Esnek Seyahat sayfamızı inceleyerek bu çerçevedeki değişiklik haklarınızı kontrol etmenizi öneririz.

UÇAĞA BİNİŞ


Covid-19 sürecinde uçağa biniş/boarding nasıl uygulanmaktadır? 
Uçağa biniş standartları yeniden tanımlanmıştır. Yolcularımızın uçağa kabulü fiziksel mesafenin korunması amacıyla kabinin en arkasından başlayarak koltuk sıralarına göre gruplar halinde yapılacaktır. İstanbul Havalimanı’nda uçağa biniş esnasında, yolcuların kendi biniş kartlarını okutabilmesi için biniş kartı tarayıcı cihazları yolcularımıza dönük konumlandırılmıştır.

Pandemi sürecinde otobüs ile yolcu alımı veya tahliye yapılırken en fazla kaç yolcu alınmaktadır ? 
Uçağa binişler mümkün olduğunca körükler aracılığıyla yapılmakta olup, istisnai durumlarda kullanılacak olan apron otobüslerinde sosyal mesafe düzenlemesi sağlanmıştır. Yolcularımız bu durumlarda Otobüs içerisinde kişisel sosyal mesafe ihlali olmayacak şekilde taşınacaktır.

Pandemi sürecinde açık park pozisyonlarına transfer için kullanılan otobüsler dezenfekte ediliyor mu? 
Uçağa binişler mümkün olduğunca körükler aracılığıyla yapılmakta olup, istisnai durumlarda kullanılacak olan apron otobüslerinde sosyal mesafe düzenlemesi sağlanmıştır. Otobüsler günlük olarak dezenfekte edilmektedir. Ayrıca her kullanımdan sonra havalandırılmaktadır.

KABİN İÇİNDE


Seyahat ettiğim seferde COVID-19 pozitif bir yolcu saptanması durumunda süreç nasıl işlenmektedir? 
Uçuşta otoriteler tarafından COVID-19 rahatsızlığı geçirdiği kabul edilen bir yolcu saptanması durumunda, yolcunun test sonucuna bakılmaksızın ilgili yolcunun 2 ön, 2 arka ve 2 yan koltuklarında oturan yolcular Sağlık Bakanlığı tarafından aranır ve karantina süreci başlatılır. Bu uygulama Türkiye için geçerli olup diğer ülkelerdeki uygulamalar kendi otoritelerinin kararlarına bağlıdır.

Pandemi sürecinde tüm seferlerde maske dağıtımı yapılıyor mu? 
Terminale girerken maske takılması zorunlu olup ayrıca uçak başında hijyen uzmanı tarafından içinde maske ve dezenfektan mendil de bulunan hijyen kiti dağıtılmaktadır.

Uçak içi havalandırma sistemi nasıl çalışıyor? 
Uçuş sırasında kabinin içindeki hava, hastane standartlarındaki Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi (HEPA) sistemleriyle sürekli olarak temizlenmektedir. Bu filtreleme sistemi ile uçak içindeki havanın yaklaşık 3 dakikada bir periyodik olarak tamamen yenilenmesi sağlanmaktadır. HEPA filtreler (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi); 0,3 mikrona kadar havada bulunan partiküllerin %99,97’sini havadan arındırabilen özel bir filtreleme sistemidir. Uçaklarımızdaki sistemler temiz havayı kabin tavanından kabin içine aktarır ve alt bölümünden çekerek HEPA filtrelerine ve dışarıya gönderir. Böylece kabin içindeki hava, yatay düzlemde koltuklar arasında dolaşmaz.

Pandemi sürecinde kabin ekibinin sağlık kontrolleri yapılıyor mu? 
Kabin ekiplerimizin her uçuş öncesi ateş ölçümü yapılmakta ve uçuşlarda kullanmak üzere maske ile uçuş durumuna göre siperlik, eldiven ve kişisel koruyucu donanımları sağlanmaktadır.

Pandemi sürecinde uçakta hasta yolcu olursa nerede oturması sağlanıyor? 
Semptom gösteren yolcu olması halinde, izolasyon koltukları ayrılmış olup yolcularımız seyahatlerine bu koltuklarda devam edecektir. Kendisine eşlik eden başka bir yolcu varsa, herhangi bir semptom göstermese dahi kendisinin de izolasyon koltuklarına alınması kabin ekibi tarafından sağlanmaktadır.

Pandemi sürecinde kabin ekibi koruyucu ekipman kullanıyor mu? 
Kabin ekiplerimizin uçuşlarda kullanmak üzere maske ile uçuş durumuna göre siperlik, eldiven ve kişisel koruyucu donanımları sağlanmaktadır. Kabin ekiplerimiz kendilerine sağlanan cerrahi maskeleri 4 saatte bir değiştirmektedirler.

Her uçağınızda hijyen uzmanı bulunuyor mu? 
Uçaklarımızda hijyen uzmanları görev yapmaktadır. Hijyen uzmanı kabin ekiplerimiz, kabin içi tüm hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerinin uygulanmasından ve hijyen ve sağlık ürünlerinin yolcularımıza sunumundan sorumludur.

Pandemi sürecinde uçaklar nasıl dezenfekte ediliyor? 
Uçaklarımız, her uçuş öncesi özel bir ekip tarafından dezenfekte edilmektedir. Dezenfeksiyon işlemi yolcuların temas ettiği tüm noktaları (masalar, koltuk kolçakları, kemerler, ekranlar, kumandalar, baş üstü dolapları, hava çıkışları, okuma lambaları, yan paneller, pencereler, lavabolar ,bölmeler, dergi rafları, dekoratif paneller, dolaplar/kilitli dolaplar, vb.) kapsayacak şekilde özenle yürütülmektedir. Ayrıca uçaklarımız, seferlerini tamamladıklarında iki aşamalı bir dezenfeksiyon işlemine tabi tutularak yeni güne hazırlanmaktadır.

Pandemi sürecinde uçuş boyunca uçak içinde temizlik ve hijyen nasıl sağlanıyor? 
Dar gövde uçaklarımızda 1, geniş gövde uçaklarımızda 2 kabin ekibi olmak üzere; uçaklarımızda sadece hijyenden sorumlu Hijyen Uzmanları görevlendirilmektedir. Hijyen uzmanı kabin ekiplerimiz; kabin içi tüm hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerinin uygulanması konusunda görevli ve yetkililerdir. Uçuş esnasında tuvaletler hijyen uzmanları tarafından her saatte bir veya 5 yolcu kullanımından sonra dezenfekte edilmekte ve 30 dakikada bir rutin temizlik kontrolleri yapılmaktadır.

Pandemi döneminde koltukların arasında mesafe olacak mı? 
Pandemi döneminde uçaklarımızdaki koltuk ve oturma düzenleri değişmeyecektir.

Pandemi sürecinde Uçak içerisinde yer değişikliği mümkün mü? 
Olası bir vaka yaşanması durumunda yolcularımızı doğru tespit etmek ve gerekli aksiyonları almak hedeflenmektedir. Bu nedenle aldığımız hijyen tedbirleri kapsamında uçağımızda yer değişikliği yapılamamaktadır.

Uçuşlarda yan koltuk neden boş bırakılmıyor? 
Uçak içi havalandırma sistemlerinin akış yönü, havalandırma sistemlerinde kullanılan HEPA filtreler, tüm yolcularımızın maske kullanımı, koltuk arkalıklarının fiziki bariyer oluşturması gibi faktörler sebebiyle uçak içi bulaşma riskinin düşük olduğu belirlenmiştir. HEPA filtrelerinin dikey olması, olası partikül yayılımını engellemektedir. Bu nedenle, ulusal ve uluslararası otoritelerce uçaklarda yan koltuğun boş bırakılması bir zorunluluk olarak görülmemiştir. Ayrıca operasyonel uçuş maliyetleri göz önüne alındığında orta koltuğun boş bırakılması bilet ücretlerini artıracaktır. Ancak uçak içi müsaitlik doğrultusunda, yolcularımızın yan yana oturmamasına özen gösterilmektedir.

UÇAK İÇİ ÜRÜNLER


Pandemi sürecinde uçaklarda uçak içi eğlence sistemi tüm hatlarda açık olacak mı? 
Evet, uçak içi eğlence sistemi hem iç hem de dış hat seferlerimizde yolcu hizmetine açık olacak.

Pandemi sürecinde uçak içi eğlence sistemindeki ekranlar ve kumanda dezenfekte ediliyor mu? 
Ekran ve kumandalar özel dezenfektanlar ile farklı renkte mikrofiber bezler kullanılarak detaylı şekilde dezenfekte ediliyor.

Pandemi sürecinde uçak içi eğlence sisteminden COVID-19 hakkında bilgi alabilir miyim? 
Uçaklarımızda pandemi ile ilgili videoları COVID-19 kategorisinde sunuyoruz. Bu kategori içerisinde Sağlık Bakanlığı ile çalışarak hazırladığımız videolar yer alıyor. Video içerikleri ise virüs hakkında genel bilgilendirme, virüsün nasıl yayıldığı, belirtileri ve bu semptomların olması durumunda yapılması gerekenler, virüsten korunma yöntemleri, seyahat geçmişi, ellerin nasıl yıkanması gerektiği hakkında bilgilendirici bilgilerden oluşuyor.

Pandemi sürecinde uçakta yolcu hijyenine yönelik herhangi bir ürün dağıtımı var mıdır?
Kişisel hijyenin desteklenmesi amacıyla hijyen seti sunuyoruz. 
Hijyen set içeriğinde; 
• 4 saate kadar süren uçuşlarımızda maske ve antiseptik mendil,
• 4 saatten fazla süren uçuşlarımızda maske, antiseptik mendil ve dezenfektan ürünleri yer almaktadır.

Pandemi sürecinde uçakta maske, eldiven vb. kirlenmiş malzemeleri atabileceğim özel bir çöp torbası var mı? 
Oturduğunuz koltuğun ön ceplerinde bulunan ihtiyaç torbasını tüm atıklarınız için kullanabilirsiniz.

Pandemi sürecinde uçuşlarınızda yastık ve battaniye bulunuyor mu? 
Yastık servisimizi pandemi sürecinde sağlık nedenleri ile kaldırdık. Battaniye ise 4 saat üzeri uçuşlarımızda servis ediliyor.

Pandemi sürecinde uçuşlarda sunduğunuz battaniye vb. tekstil ürünleri temizleniyor mu? 
Tüm tekstil ürünlerimiz otoriteler tarafından uygunluğu alınmış alerjen içermeyen özel kimyasallar ile yüksek sıcaklıklarda profesyonel tesisler tarafından yıkanıyor ve özenle otomatik paketleme makinelerinde paketleniyor.

Pandemi sürecinde uçuşlarınızda gazete/dergi servis edilmekte midir? Yok ise alternatif bir uygulamanız var mı? 
Gazete, dergi vb. çoklu kullanıma açık ürünleri enfekte olmuş bir yolcunun temas etmesi ihtimaline karşı geçici olarak uçuşarımızdan kaldırdık. Alternatif olarak online Press Reader gazete uygulamasını kullanabilirsiniz.

Pandemi sürecinde uçuşlarınızda kulaklık servis ediliyor mu? 
Tüm dış hat uçuşlarımızda tek kullanımlık kulaklıklar servis ediliyor.

Pandemi sürecinde uçak lavabolarınızda dezenfektan bulunuyor mu? 
Tüm lavabolarda özel el dezenfektanları bulunuyor.

Emniyet kartları tek kullanımlık mı olacak? 
Emniyet kartları operasyonel nedenlerle uçak içinden çıkartılamayacak olan kartlardır ve özel pvc üretimli hammaddelerden yapılmaktadır. Bu nedenle tek kullanımlık değillerdir. Diğer temas noktaları gibi emniyet kartları da dezenfekte edilmektedir.

Business Class kabinde sıcak havlu servisi devam edecek mi? 
Pademi süreci boyunca sıcak havlu servisine devam edilmeyecektir.

Uzun uçuşlarda terlik verilecek mi? 
8 saat ve üzeri uçuşlarda Business Class kabinde terlik sunulmaya devam edilecektir.

İKRAM SERVİSİ


Pandemi sürecinde uçakta ikram servisi yapılacak mıdır? 
2 saate kadar olan uçuşlarımızda talep edilmesi durumunda su servis edilecektir. 2 saat üzeri olan uçuşlarımızda özel kutu/paket içerisinde ikram servisi yapılacaktır.

Pandemi sürecinde ikram konsepti neden değiştirildi? 
Yolcularımız ve ekiplerimizin sağlığını maksimum düzeyde korumak ve kabin ekibi yolcu temasını minimuma indirmek amacıyla yeni bir ikram konseptine geçtik.

Pandemi sürecinde ikramlar ne şekilde üretiliyor? 
İkramlarımız hijyenik mutfaklarda Sağlık Bakanlığımızın yayınlamış olduğu kriterler doğrultusunda tüm önlemler alınarak üretiliyor.

Pandemi sürecinde ikram servislerinde neden soğuk yemeğe geçildi? 
İkramların ısıtılması esnasında ikramlarımıza ek bir temas olmaması ve sizlere daha sağlıklı bir seyahat sunabilmek adına bu süreç için soğuk ikram servisine geçtik.

Pandemi sürecinde ikram servislerinde içecekler neden sadeleştirildi? 
İkram servisi esnasında en çok temasın oluştuğu noktalardan bir tanesi de yiyecek ve içecek seçeneklerinin yolcularımıza sorulduğu anlardır. Bu süreçte yolcularımız ve kabin ekiplerimizin sağlığını korumak amacıyla sadeleştirilmiş seçeneklerle tekli paketli içecek servisine geçiş yaptık.

Pandemi sürecinde yan koltukta oturan yolcu ile aynı anda yemek yiyebilir miyim? 
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyesi doğrultusunda aynı sırada oturan yolcularımızın maskelerini eş zamanlı çıkarmamaları gerekmektedir. Bu nedenle ikramlarımızın sırayla tüketilmesini rica ediyoruz.

Pandemi sürecinde uçak içerisinde yemek servisi nasıl yapılacak? 
İkramlarımız kişiye özel paketli şekilde kabin ekiplerimiz tarafından en az temas ile tarafınıza servis edilecek.

Uçuşlarda sunulan çatal, bıçak, bardak tek kullanımlık mı? 
İkram sırasında kullanılmakta olan bütün malzemelerimiz tek kullanımlık olup, ikramlar kutu ya da paket ile dağıtılmaktadır

Uçuşlarda çay ve kahve servisi olacak mı? 
Çay ve kahve gibi sıcak içecek ikramlarımız pandemi süreci boyunca kaldırılmıştır.

Uçuşlarda alkol servisi devam ediyor mu? 
Pandemi süreci boyunca Economy Class kabinde alkol servisimiz kaldırılmıştır.

Uçuşlarda alkol ikramı tek kullanımlık paketlerle mi yoksa ortak şişeden kullanımla mı olacak? 
Pandemi süreci boyunca soft içeceklerde ve alkol yüklemelerinde tekli paketli ürünlere geçilmiştir.

Business Class için sunulan özel içecekler olacak mı? 
Business Class yolcularımız için sunulan hoş geldin içeceği (limonata, portakal suyu vb.) Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında pandemi süreci boyunca kaldırılmıştır.

Uçuşlarda menu kartı sunumu devam edecek mi? 
Uçuşlarımızda kabin ekibi ile yolcu arasındaki teması en aza indirmek amacıyla menu kartı dağıtımı pandemic süreci boyunca askıya alınmıştır.

Sunulan içecekler tek kullanımlık mı yoksa eskisi gibi büyük ambalajdan bardaklara doldurularak mı olacak? 
Şu anda tek ambalajlı ürünler olarak servis edilmektedir.

Uçuş öncesinde özel yemek talebi yapılabilecek mi? 
Kabin ekibi ve ikram temasını en aza indirmek amacıyla uçuşlarımızda sıcak yemek servisi durdurulmuş, tek tip ikram modeline geçilmiştir. Bu nedenle pandemi süreci boyunca özel yemek talepleri karşılanamayacaktır. Bu durum hem Economy hem Business Class yolcularımız için geçerlidir.

Business Class kabinde ikram tercihi yapılabilecek mi? 
Kabin ekibi ve ikram temasını en aza indirmek amacıyla uçuşlarımızda sıcak yemek servisi durdurulmuş, tek tip ikram modeline geçilmiştir.

Sunulacak ikram içeriğinde neler olacak? 
Pandemi dönemi boyunca Uluslararası uçuşlarda Business kabin yolcularımız için kutu konseptimizin içeriği: sandviç, 3 kase (meze, tatlı, salata), su ve içecek çeşitleridir. Ek olarak belirtmek isteriz ki, menü içerikleri yemek ve kahvaltı servisine göre farklılık gösterecektir. 5 -8 saat arası seferlerimizde ilave olarak kraker verilecektir.

İkramlarda Business ve Economy Class ayrımı olacak mı? 
Business ve Economy Class yolcularımız için ikramlar farklı olacaktır.

İkramlar bir kutu veya ambalaj içinde mi verilecek? 
İkram sırasında kullanılacak olan bütün malzemelerimiz tek kullanımlık olacak olup, ikramlar kutu ya da paket ile dağıtılacaktır.

Ekstra ikram olacak mı? 
Menü içerikleri yemek ve kahvaltı servisine göre farklılık gösterecek olup, 5-8 saat arası seferlerimizde ilave olarak kraker verilecektir

Business CLass kabinde hizmet veren uçan şefler olacak mı? 
Uçan şef hizmetimiz pandemi dönemi boyunca kaldırılmıştır.

Uçaklarda bebekler için mama bulunacak mı? 
Pandemi dönemi boyunca uçuşlarımızda bebek maması bulunmayacaktır.

Bebekler için sıcak su temin edilebilecek mi? 
Bebek yolcularımız için sıcak su temini sıcak içecek servislerinin kaldırılması nedeniyle sağlanamayacaktır.

UÇAKTAN İNİŞ


Pandemi döneminde uçaktan iniş süreci nasıl gerçekleşiyor? 
Uçaktan iniş süreci kabin ekibinin yaptığı anonslarla 10'arlı sıralar halinde, aralarda 2'şer dakikalık bekleme süresiyle gerçekleştirilmektedir.

Pandemi sürecinde kalkış istasyonunda verilen kapı teslimi bagajlar (puset, tekerlekli sandalye) varışta aynı şekilde uçak kapısında teslim edilmeye devam edecek mi? 
Körük içinde bekleyiş ve yoğunluk yaratmamak adına, bagajlar geliş katında bant başında elden teslim edilmektedir.