OK

Adıyaman Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Adıyaman
Genel Bilgiler 
16 değişik medeniyete ev sahipliği yapmış olan Adıyaman kuzeyde Malatya, batıda Kahramanmaraş, güneybatıda Gaziantep, güneydoğuda Şanlıurfa ve doğuda Diyarbakır ile komşudur. Ortadoğu ülkelerinin merkezinde yer alan Güneydoğu Torosların güneyinde, Zagros Dağlarının batısında, Basra Körfezinin kuzeyinde, binlerce yıldır Bereketli Hilal olarak bilinen toprakların üst sınırını oluşturur. 
Kommagene Uygarlığı'nın insanlığa armağanı ihtişamlı tanrı ve kral heykelleri ile tüm dünyanın ilgi odağı olan Nemrut Dağı, her yıl ağırladığı konukları ile ülke turizmine renk katmaktadır. 1987 yılında UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine alınan Nemrut Dağı'nın görkemli mezar tepesi ve çevresi, Anadolu topraklarında sözkonusu listeye dahil edilen 9 eserden biridir. 1988 yılında Milli Park ilan edilen bölge, 2004 yılında Uluslararası Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FİJET tarafından Turizm Oscar'ı olarak kabul edilen “Altın Elma Ödülü”ne layık görülmüştür.

Adıyaman’a Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Adıyaman, yazları kurak ve serin, kışları ise soğuk ve kar yağışlı bir iklime sahiptir. Dolayısıyla Adıyaman seyahati için en uygun dönem, havaların daha yumuşak olduğu Mayıs ile Eylül ayları arasıdır.

Adıyaman’a Nasıl Gidilir?
Adıyaman'a Türkiye'nin farklı noktalarından karayolu, havayolu, tren yolu ve feribotla ulaşım mümkündür. Hızlı olmak için havayolunu tercih edebilirsiniz. Birbirinden etkileyici yapılara sahip olan Adıyaman şehir merkezi dışındaki yerlere ulaşım sağlamak biraz zor olabilir. Bunun için Adıyaman araç kiralama olanaklarından faydalanarak oldukça keyifli bir gezi süreci yaşayabilirsiniz.  

Adıyaman’da Ne Yenir Ne İçilir?
Çiğ Köfte, İçli Köfte, Basalla (Ekşili Köfte ), Cılbır, Mercimekli Köfte, Pestil, Yapıştırma, Adıyaman Hıtabı,   Tavası, Kebabı, Şilki (Şillik) Tatlısı, Adıyaman’ın meşhur yemek türlerinden bazılarıdır. İl merkezinde yöresel yemeklerin bulunduğu lokantalar mevcuttur. Kahta İlçesindeki baraj göleti kıyısında balık ve ızgara çeşitleri,  Nemrut Dağı yolu üzerindeki konaklama ve kafeteryalarda yeme içme olanağı bulunmaktadır.
Yörenin en güzel tatlıları; Katmer: (Anadolu’nun en güzel hamur işlerinden birisi olan katmer burada da sofralardan eksik olmaz.)  Peynir Helvası(  İrmik ve peynirden yapılan tatlı Çanakkale yöresinde ki peynir helvasına biraz daha benzediğini söylemeliyim. Hafif ve güzel bir tatlı.)ve birde Şıllık Tatlısı  ‘dır.

Adıyaman’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
Nemrut Dağı: Adıyaman gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen Nemrut dağı ve buradaki heykellerdir. Özellikle burada gün doğumuna eşlik etmenizi öneririm. Şehirden yaklaşık 1.5 saat uzaklığında Kahta ilçesi sınırlarında olan Nemrut dağı ülkemizin turizm açısından gurur kaynaklarından birisidir. Unesco Dünya Mirasında yer alan Nemrut dağı ören yerinde tanrıların ve kralların dev heykellerini görmelisiniz. Kommegene kralı tarafından tanrılarına minnettarlık göstergesi olarak yaptırılan heykellerin muhteşem görselliği bugün ziyaretçilerini büyülemektedir.

Perre Antik Kenti: Adıyaman gezilecek yerler listenizde yer alması gereken duraklardan birisi de Perre antik kentidir. Şehrin çıkışında yer alan dünya üzerinde en büyük birkaç Roma şehirlerinden birisi olan Perre antik kentini görülecekler listenize mutlaka almalısınız. Antik Roma dönemine ait Nekropol alanında 200’den fazla kaya mezarı bulunmaktadır. Müze kart ile ücretsiz ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan Adıyaman müzesi de görülebilecek listesine alınabilir. Bu bölgede yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılan eserlerin küçük bir bölümü müzede sergilenmektedir.

Karakuş Tümülüsü ve Cendere Köprüsü: Nemrut dağı milli parkı girişinde bulunan Karakuş Tümülüs’ü  Kommegeneli kraliçelere ait anıt mezar olarak bilinir. Heykelin üzerinde yer alan kartal kuşu heykelinden dolayı Karakuş Tümülüsü olarak bilinmektedir. Kahta yolu üzerinde bulunan Cendere Köprüsü’de Adıyaman gezilecek yerler arasındadır. Roma dönemi eseri olan Cendere köprüsü yapımı ve heybetiyle dikkat çekmektedir. İki kez restorasyon gören ve hala ayakta olan tarihi köprüyü görülecekler listesine almanızı öneririm.

Haydaran Mezarları: Adıyaman’dan yaklaşık 20 -25 dakikalık bir araba yolculuğuyla varabileceğiniz Taşgedik köyünde yer alan Haydaran mezarları görülmelidir. Kaya mezarlarının yüzleri maalesef yok edilmiş.

Adıyaman’da Ne Yapılır?
Dünyanın 8. Harikası Nemrut Dağını görmeden, güneşin doğuşu ve batışını izlemeden, Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerlerini gezmeden,
* Atatürk Barajı Kahta Sahilindeki lokantalardan balık yemeden,
* Adıyaman Müzesini Gezmeden, Nemrut Dağına verilmiş olan “Altın Elma” Ödülünü görmeden,
* Yörede dokunan halı, kilim, cicim heybe ve Nemrut heykelleri almadan,
* Oturakçı pazarında alışveriş yapmadan,
* Besni Üzümünü almadan
* Harfane gecesini dinlemeden, 
  dönmeyin...

Adıyaman’ın Gece Hayatı Nasıldır?
Adıyaman Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde Türkü bar ve cafelerden geçer. Bunun dışında çok az sayıda disco bulunur. Bu mekanlarda sabaha kadar eğlence devam eder.

Adıyaman’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Adıyaman’ın kent merkezinde bulunan tarihi Oturakçı Pazarı’nda yöreye özgü halı, kilim, cicim heybe gibi el sanatları ürünleri ile turistik eşyalar, Nemrut heykelleri, Yörenin tarihinin anlatıldığı çeşitli dillerdeki Nemrut rehber kitapları ve cd’leri, Besni şire pazarından Besni üzümü, pestil, muska, alınabilecek hediyeliklerdir.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
37,95 C