OK

Adana Uçak Bileti Ara
Fiyatları karşılaştırıp, en ucuz bileti güvenle hemen alın.
Gidiş Dönüş
Tek Yön
Kişi (1)
Yolcu Seç
Yetişkin (+12 yaş)
Çocuk (2-12 yaş)
Bebek (0-2 yaş)
Yeni Uçuş Ekle
Uçabileceğiniz Diğer Şehirler :
Dönüş Uçuşları :
Adana
Genel Bilgiler
Adana Akdeniz Bölgesi’nin en önemli şehri olmasının yanısıra  Türkiye’nin de dördüncü büyük şehridir. Adana ili 13 ilçe, 9 bucak ve 547 köyden meydana gelir. Şehir, Çukurova Deltası’ndan kuzeydeki dağlara doğru hafif bir eğimle yükselen alüvyal dolgu taraçalardan biri üzerinde, denizden yaklaşık 40 kilometre içeride kurulmuştur.
Türkiye’nin ilk sanayileşen şehirlerinden biri olduğu için nüfusu hızla artmıştır ve artmaya da devam etmektedir. Kentin ortasından geçen Seyhan Nehri, nehrin kenarındaki 6 minareli Sabancı Camisi, nehir etrafındaki parklar, şehrin artık dışında kalmış narenciye bahçeleri, kebap, şalgam gibi yiyecekler Adana’nın simgesidir. Adana hem krom, demir, kurşun, çinko gibi madenler yönünden zengin bir şehrimizdir hem de kentin can damarı bereketli ürünlerin yetiştiği Çukurova’ya sahiptir. 

Adana’ya Ne Zaman Gidilir? İklimi nasıldır?
Adana’da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Kışın sıcaklık ortalaması 10 derece dolaylarındadır yazın ise 40 dereceleri bulur. Yazlar sıcak hatta zaman zaman çok sıcak ve kurak geçer. İlkbahar ve sonbahar ayları da ılık geçer. Gezmek için en uygun zamanların bahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. 

Adana’ya Nasıl Gidilir?
Adana’ya İstanbul, Ankara gibi Türkiye’nin pek çok şehrinden direkt uçuşlar vardır. Ayrıca karayolu ya da tren yoluyla da ulaşım sağlanabilir. Ziyapaşa’daki Tren Garı tarihi bir bina olarak dikkat çeker. Şehre Mersin-Gaziantep ve Hatay üzerinden de ulaşmak mümkündür.

Adana’da Ne Yenir Ne İçilir?
Adana, mutfağıyla ünlü bir kentimizdir. Şehrin ismiyle anılan Adana kebabı en meşhur yemeğidir. Satır kıymasından yapılır ancak et olarak mutlaka erkek koyun eti kullanılması gerekir. Bol baharatlıdır, uzun şişlere dizilerek ızgarada pişirilir. Adana kebabını Adana’da iyi yapan pek çok restoran var. Onun dışında soğanlı acılı ezme sosu, şişte pişirilen ciğeri, Adana’ya özgü başka yemek türleridir. Analı kızlı çorbası, buzlu bir tatlı olan cici bici kente özgü başka yemek türleridir. Birde şalgam suyu denilen hafif ekşimsi ve buruk tadı olan bir içecek türü de Adana’nın yöresel içeceğidir.

Adana’da Gezilecek Önemli Yerler Nerelerdir?
• Taşköprü: Adana fotoğraflarını süsleyen Seyhan Nehri üzerinde simge yapıdır. Romalılardan kalma köprünün bugün 14 gözü ayakta kalmıştır.
• Atatürk Evi Müzesi: Atatürk’ün 1923 yılında Adana’ya gelip kaldığı ev bugün müze haline getirilmiş. İçerisinde Kurtuluş savaşına ait dokümanlar var.
• Bebekli Kilise: Halk arasında çatısında bebek heykelleri olduğu için Bebekli Kilise olarak adlandırılır. Asıl adı Aziz Pavlus Kilisesi’dir.
• Arkeoloji Müzesi: Adana ve çevresindeki arkeolojik kazılarda elde edilmiş eserler sergilenir.
• Anavarza Ören Yeri: Kozan yolu üzerinde Roma döneminde de parlak günler yaşamış Anavarza kentinin kalıntıları mevcuttur.
• Tepebağ Eski Adana Evleri: Adana’nın tarihi sur içindeki eski evlerinin restore edildiği bazı konaklar bulunur.
• Ramazanoğlu Konağı: Adana yöresine ait en ünlü konaklardan birisidir.
• Ulucami: Çinileriyle ünlü 16. Yüzyılda yapılmış Osmanlı mimarisinin yanı sıra Selçuklu dönemi izlerini de taşıyan bir camidir.
• Büyük Saat Kulesi: Adana’nın simge yapılarından biri de Ulu Cami Külliyesi içerisindeki Saat Kulesi’dir. Saat Kulesi’ni 1882 yılında Adana Valisi Abidin Paşa yaptırmıştır.

Adana’da Ne Yapılır?
Adana özellikle mutfağıyla ünlü bir şehrimizdir. Kente gidecekler, gidilecek yerlerden çok "Şurada kebap ye burada ciğer ye salgam iç" vs gibi önerilerle karşılaşır. Adana’da 24 saat kebap yiyebileceğiniz lokantalar vardır. Hatta sabah kahvaltısında ciğer yapan mekanlar bile bulunur. Onun dışında tarihi kentler, Seyhan nehri kenarındaki parklar gezilebilir.
Adanalılar yaz aylarını sıcaklardan kurtulmak için şehrin civarındaki yaylalarda geçirirler. Bunlardan en meşhuru Akçatekir Yaylasıdır.
Seyhan nehri kenarındaki bir başka antik kentte Misis Antik kentidir. Adana yöresine ait eşyaların bulunduğu müzedir.
Seyhan nehri kenarında yürüyüş, Gazipaşa Bulvarı’ndaki modern Adana, eski Saat Kulesi ve çevresindeki eski Adana, baraj gölü, yaylalar Adana’da yapacağınız şeylerin listesidir. Nisan ayında gidebilirseniz Portakal Çiçeği Festivali’ni kaçırmayın deriz. Eylül ayında ise Altın Koza Film Festivali’ne katılabilirsiniz.

Adana’nın Gece Hayatı Nasıldır?
Adana’da eğlence hayatı Gazipaşa, Turgut Özal ve Baraj Yolu üzerinde toplanmıştır. Gazipaşa Adana’nın nezih semtlerinden birisidir. Cadde üzerinde kaliteli, kafeler barlar bulunur. Son yıllarda Turgut Özel Bulvarı’nda da yeni yeni mekanlar açılmıştır. Bir de Baraj Yolu üzerinde mekanlar ve tepe bir noktada Park Zirve adında bir tesis bulunur. Le Maxim’s, Cassara ünlü gece kulüpleridir.

Adana’da Alışveriş için nerelere gidilir, ne alınır?
Adana’da yöresel bir şeyler satın almak istiyorsanız, adresiniz Bakırcılar Çarşısı olmalı. El yapımı her türlü bakır ürünü burada bulabilirsiniz. Onun dışında Türkiye’nin önde gelen markalarının mağazalarını Gazipaşa Bulvarı’nda bulabilirsiniz. Ayrıca Adana’da kuruyemiş ve türevleri çok yaygındır. Şehre özgü şalgam suyu, cezerye tatlısı gibi gıda ürünleri de alabilirsiniz.
HAVA DURUMU

02 Ağustos 2021
32,95 C